آغاز کارزار منع استفاده از پول ایران در نیمروز افغانستان: تومان ایرانی را دفن می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای ولایتی نیمروز در غرب افغانستان دوشنبه 20 ژانویه اعلام کرد، کارزار منع استفاده از تومان ایرانی و ترویج پول افغانی در این ولایت آغاز شده و مردم تصمیم گرفته‌اند که جنازه تومان ایرانی را در این ولایت دفن کنند.

نعمت‌الله صدیقی، عضو شورای ولایتی نیمروز به روزنامه «هشت صبح» گفته است، پس از آغاز کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی در ولایات شرقی و جنوبی افغانستان باشنده‌گان نیمروز هم تصمیم گرفته‌اند برنامه‌ی مشابهی را برای منع استفاده از تومان ایرانی اجرا کنند.

صدیقی اضافه کرد، وابسته‌گی مردم نیمروز به تومان ایرانی به حدی است که کارمندان دولت و منسوبان و سربازان امنیتی معاش‌شان را از افغانی به تومان تبدیل و از پول ایرانی برای خرید در بازار استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد، بیش‌تر از 90 درصد خریدوفروش در نیمروز با استفاده از تومان صورت می‌گیرد و پول افغانی سهم اندکی در مبادلات تجارتی دارد. ساکنان شهر زرنج مرکز این ولایت برای خرید یک قرص نان یا دیگر اجناس نیز تومان پرداخت می‌کنند.

این عضو شورای ولایتی نیمروز تأکید کرد، مانند باشنده‌گان ولایت‌های شرقی و جنوبی افغانستان که جنازه کلدار پاکستانی را خواندند، مردم نیمروز هم می‌خواهند با منع استفاده از تومان تابوت پول ایرانی را روی شانه‌های‌شان حمل و آن را دفن کنند.

از سوی دیگر، سیدولی سلطان، والی نیمروز می‌گوید، برای حمایت از کارزار ترویج پول افغانی، نماینده‌گی بانک مرکزی به حد کافی پول افغانی به بازار تزریق و حکومت در حد توان از آن حمایت می‌کند.

قابل ذکر است که کارزار منع استقاده از کلدار (واحد پول پاکستان) دو ماه پیش در ولایت‌های جنوب و شرق افغانستان راه‌اندازی شد و بانک مرکزی افغانستان نیز از این کارزار حمایت کرد.

دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار در شرق افغانستان 29 دسامبر2019 اعلام کرد، ورود کلدار (واحد پول پاکستان) از گذرگاه تورخم به این کشور ممنوع است.

دفتر والی ننگرهار با نشر خبرنامه‌ای نوشت، هیچ کس اجازه ندارد پول کلدار را وارد ولایت ننگرهار کند و پول افغانی (واحد پول افغانستان) را به پاکستان قاچاق کند و کسی از این امر تخطی کند مجازات می‌شود.

در این خبرنامه تاکید شد، به هیچ کس اجازه داده نمی‌شود که بیش از نیاز پول افغانی را از مرز تورخم به پاکستان انتقال دهد.

در خبرنامه آمده بود، کسانی که کلدار دارند قبل از سفر از مرز تورخم، باید پول‌اش را به صرافی‌‌ها به پول افغانی صرف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید