انتقاد معاون محمد اشرف غنی از توهین یک مولوی افغان به زنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری افغانستان یکشنبه 19 ژانویه از سخنان و عملکرد اخیر مجیب الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه در شهر هرات انتقاد شدید کرد.

دانش تاکید کرد: «تفرقه و دامن‌زدن به آتش تعصب مذهبی و نژادی کشور را یک‌بار دیگر به پرتگاه سقوط می‌کشانَد و از طرف دیگر توهین به زنان و نادیده گرفتن حقوق انسانی آنان در مغایرت صریح با معارف مترقی و انسانی دین قرار دارد و جامعه و خانواده را به تباهی سوق می‌دهد».

دانش اضافه کرد، 18 سال پس از ایجاد نظام مبتنی بر دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان اما هنوز هم در «پناه قرائت‌های افراطی و مغایر با عدالت، برابری، تساهل و رواداری، تبعیض جنسیتی، نژادی و مذهبی در این سرزمین به طور علنی مطرح می‌شود».

مجیب الرحمان انصاری اخیراً در نشست خبری خود در شهر هرات به خبرنگاران زن اجازه حضور نداد. اما معاون رییس جمهوری افغانستان با انتقاد از این کار انصاری گفت، در این نشست خبری به خبرنگاران زن صرف به خاطر این که زن هستند، اجازه داده نشد.

سرور دانش از خبرنگاران مرد که در نشست خبری مجیب‌الرحمان انصاری شرکت کرده بود، نیز انتقاد کرد گفت، این خبرنگاران باید خود منادی آزادی بیان و حقوق زن باشند، اما در هرات تنها تماشاچی بوده و سکوت کرده‌اند.

معاون رییس جمهوری افغانستان علاوه کرد: «در چنین حالتی هم قانون اساسی نقض شده و هم قانون رسانه‌ها و هم قانون دسترسی به اطلاعات و هم به صورت صریح، حقوق بشری زنان نادیده گرفته شده و به زن بودن و انسان بودن آنان توهین صورت گرفته است».

سرور دانش نهادهای دولتی و غیردولتی را نیز مورد انتقاد کرد که با «مصلحت سنجی‌های بی‌مورد» در مورد اقدمات مجیب‌الرحمان انصاری سکوت کرده‌اند.

قابل ذکر است که اخیرا تصویری از یک تابلو در هرات که روی آن نوشته شده «بد حجابی زن از بی غیرتی مرد است» در شبکه‌های اجماعی بین کاربران افغان دست به دست شد و این عکس واکنش‌های تندی را به همراه داشت. این پیام‌ها در تابلوهایی در هرات از سوی یک خطیب مسجد به اسم مجیب‌الرحمان انصاری و از آدرس «مرکز امر به معرف و نهی از منکر» پخش شد، برخی از شهروندان افغانستان این نوع پیام‌ها را نوعی «افراط‌گرایی» عنوان کردند.

مجیب الرحمان انصاری خطیب این مسجد پیش از این به هوادارانش گفته بود، اگر بی‌حجابی یا کار خلاف شرع را ببینند، بی آن که منتظر حکومت بمانند، باید خودشان دست به کار شوند و حکم شرعی را اجرا کنند.

شماری از باشندگان هرات این کار مولوی مجیب الرحمان را «آشوب برانگیز» خوانده و گفته‌اند، وی حاکمیت قانون را در هرات زیر پرسش برده است.

اما وزارت حج و اوقاف افغانستان گفته است، این تبلیغات دینی مولوی مجیب‌الرحمان در هماهنگی به این وزارت صورت نگرفته و عملکرد وی در مخالفت با شیوه‌های اسلامی این وزارت قرار دارد.

فضل محمد حسینی مسئول اطلاعات و روابط عامه وزارت حج و اوقاف افغانستان در این باره گفته است: «بیانات مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در مخالفت با ارشادات نیک دینی است که اسلام همیشه بربنیاد همان ارشادات گفته است موعظه شود.»

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان افغانستان نیز در واکنش به گفته‌های مولوی انصاری گفته است: «افراطیت در کشور قابل قبول نیست و علمای دین به جای ساخت قانون شخصی، در چارچوب قانون اساسی عمل کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید