مجلس نمایندگان افغانستان: ترویج افراطیت زیر نام ارشادات دینی قابل قبول نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در واکنش به گفته‌های مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجدی در هرات تاکید کردند که ترویج افراطیت زیر نام ارشادات دینی قابل قبول نیست و باید اظهارات علمای دین در چارچوب قانون اساسی باشد.

به گزارش روزنامه «سلام وطن‌دار» به نقل از برخی اعضای پارلمان افغانستان، افزایش فعالیت‌های افراطی و عدم توجه حکومت در این باره، زمینه را برای ایجاد گروه‌های جدید افراطی مساعد می‌سازد.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان در واکنش به گفته‌های مولوی انصاری گفت: «افراطیت در کشور قابل قبول نیست و علمای دین به جای ساخت قانون شخصی، در چارچوب قانون اساسی عمل کنند».

در همین حال، شماری از فعالان حقوق زن در ولایت بلخ این کشور گردهم آمده و گفتند، اظهارات نفرت‌انگیز و نصب پیام‌های زن‌ستیزانه سبب برهم زدن نظم عمومی در کشور می‌شود.

اخیرا تصویری از یک تابلو در هرات که روی آن نوشته شده «بد حجابی زن از بی غیرتی مرد است» در شبکه‌های اجماعی بین کاربران افغان دست به دست شد و این عکس واکنش‌های تندی را به همراه داشت. این پیام‌ها در تابلوهایی در هرات از سوی یک خطیب مسجد به اسم مجیب‌الرحمان انصاری و از آدرس «مرکز امر به معرف و نهی از منکر» پخش شد، برخی از شهروندان افغانستان این نوع پیام‌ها را نوعی «افراط‌گرایی» عنوان کردند.

مجیب الرحمان انصاری خطیب این مسجد پیش از این به هوادارانش گفته بود، اگر بی‌حجابی یا کار خلاف شرع را ببینند، بی آن که منتظر حکومت بمانند، باید خودشان دست به کار شوند و حکم شرعی را اجرا کنند.

شماری از باشندگان هرات این کار مولوی مجیب الرحمان را «آشوب برانگیز» خوانده و گفته‌اند، وی حاکمیت قانون را در هرات زیر پرسش برده است.

اما وزارت حج و اوقاف افغانستان گفته است، این تبلیغات دینی مولوی مجیب‌الرحمان در هماهنگی به این وزارت صورت نگرفته و عملکرد وی در مخالفت با شیوه‌های اسلامی این وزارت قرار دارد.

فضل محمد حسینی مسئول اطلاعات و روابط عامه وزارت حج و اوقاف افغانستان در این باره گفت: «بیانات مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در مخالفت با ارشادات نیک دینی است که اسلام همیشه بربنیاد همان ارشادات گفته است موعظه شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید