مشاور امنیت ملی افغانستان: طالبان درباره صلح جدی نیست و این روند را در اختیار ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان امروز چهارشنبه 15 ژانویه در نشست «رایزانا دهلی جدید 2020» گفت، برقراری آتش‌بس می‌تواند روند صلح پایدار را تسریع ببخشد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت، گروه طالبان درباره‌ی صلح جدی نیست و این روند را در اختیار ندارد.

او گفت: «خشونت و تروریزم در افغانستان طرفدار ندارد، اما صلح و آرامش طرفدار دارد. آتش‌بس تسریع‌کننده‌ی صلح پایدار است زیرا مردم افغانستان با جدیت خواهان آن هستند و این امر به مردم و دولت افغانستان ثابت خواهد کرد که دشمنان ما نه تنها در مورد صلح جدی نیستند، بلکه این موضوع نیز در کنترل آن‌ها نیست که مسئولیت خویش در یک معامله آینده را تأمین نمایند.»

حمدالله محب مشاور امنیت ملی می‌گوید که صلح برای افغان‌ها، به معنی پایان خشونت است؛ به همین دلیل حکومت افغانستان تاکید دارد که آتش‌بس برای ایجاد یک فضای مساعد به خاطر مذاکرات، ضروری است.

او در عین حال هشدار داد، حکومت افغانستان در کنار کار کردن برای صلح، در مبارزه با هراس‌افکنی نیز اراده‌ی جدی دارد. به گفته‌ی او، خشونت و تروریزم به پیروزی نمی‌رسد و مردم افغانستان با قاطعیت در برابر آن ایستادگی خواهند کرد.

حمدالله محب به دست‌آوردهای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در چند ماه گذشته اشاره کرد و گفت، در نتیجه‌ی فشارهای این نیروها، بیش از 600 جنگ‌جوی داعش به دولت تسلیم شده و پایگاه‌ها و مخفی‌گاه‌های‌شان نیز تخلیه شده است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان امروز در یک خبرنامه‌ای اعلام کرد که مشاور امنیت ملی به هدف اشتراک در گفت‌وگوی رایزانا (Raisina Dialogue)عازم هند شده است.

در خبرنامه آمده است، در این گفت‌وگو سران دولت‌ها، روسای جمهور، نخست وزیران، وزرای کلیدی، مشاورین امنیت ملی و فعالین بخش‌های مختلف شرکت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید