تصویری از یک تابلو در هرات واکنش‌های تندی را به همراه داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اخیرا تصویری از یک تابلو در هرات که روی آن نوشته شده «بد حجابی زن از بی غیرتی مرد است» در شبکه‌های اجماعی بین کاربران افغان دست به دست شد و این عکس واکنش‌های تندی را به همراه داشت.

این پیام‌ها در تابلوهایی در هرات از سوی یک خطیب مسجد به اسم مجیب‌الرحمان انصاری و از آدرس «مرکز امر به معرف و نهی از منکر» پخش شد، برخی از شهروندان افغانستان این نوع پیام‌ها را نوعی «افراط‌گرایی» عنوان کردند.

از سوی دیگر شبکه « طلوع نیوز» گزارش داد، مجیب الرحمان انصاری خطیب این مسجد پیش از این به هوادارانش گفته است، اگر بی‌حجابی یا کار خلاف شرع را ببینند، بی آن که منتظر حکومت بمانند، باید خودشان دست به کار شوند و حکم شرعی را اجرا کنند.

براساس این گزارش، شماری از باشندگان هرات این کار مولوی مجیب الرحمان را «آشوب برانگیز» خوانده و گفته‌اند، وی حاکمیت قانون را در هرات زیر پرسش برده است.

حامد مومن یک فعال رسانه‌یی در افغانستان به طلوع نیوز گفت: «این کشور حاکمیت دارد این کشور قانون دارد و اگر عالم دینی نگران وضعیت اجتماعی است و مسئله غیر اسلامی و غیر دینی است جلو بشه به حکومت و حکومت را تحت فشار قرار دهد.»

بهناز جاهد فعال حقوق بشری نیز گفت: «این رویکرد می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد روی حرکت‌های مدنی که فرق نمی‌کند چه مردان باشند چه زنان راه‌اندازی کنند.»

سیما قتالی یکی از باشندگان هرات گفت: «این آمیخته با علایق شخصی آن‌ها است آن‌ها میاین علایق شخصی‌شان را در قالب می‌آیند ومی‌گویند.»

جواد عمید فعال مدنی گفت: «مطرح کردن این بحث‌ها خودش افراطیت دینی است و متأسفانه برگرفته از همان دیدگاه‌های تنگ دینی است.»

اما وزارت حج و اوقاف افغانستان گفته است، این تبلیغات دینی مولوی مجیب‌الرحمان در هماهنگی به این وزارت حج و اوقاف صورت نگرفته است و عملکرد وی در مخالفت با شیوه‌های اسلامی این وزارت قرار دارد.

فضل محمد حسینی مسئول اطلاعات و روابط عامه وزارت حج و اوقاف افغانستان در این باره گفت: «بیانات مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در مخالفت با ارشادات نیک دینی است که اسلام همیشه بربنیاد همان ارشادات گفته است موعظه شود.»

قبل از این نیز از برخی مولوی‌های مساجد در افغانستان بخاطر اظهارات به اصطلاح «افراطی» آنان انتقاد شده بود، اکنون پیام‌های این مولوی باعث خشم و انتقاد شهروندان این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید