تحویل اجساد 7 شهروند افغانستان جان باخته در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفارت افغانستان در تهران اعلام کرد، هویت هفت نفر از شهروندان افغان که در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران جان باخته بودند، شناسایی شده و امروز سه‌شنبه 14 ژانویه به بستگان شان تحویل داده می‌شود.

این سفارت در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت، سکینه احمدی، محسن احمدی، مطهره احمدی، رحیمه کاتبی، شهرام تاجیک، مهدی تاجیک و مهدی رضایی افرادی هستند که هویت آنها توسط طب عدلی(پزشک قانونی) تایید شده‌اند.

این سفارت در ادامه نوشته که براساس فرمان محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، این سفارت شبانه روز تلاش های شان را برای کمک به بستگان قربانیان این حادثه انجام می‌دهد و سایر امور حقوقی و فنی این حادثه را در سطح بین‌المللی با مشارکت وزارت امور خارجه کشور پیگیری می‌نماید.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شنبه 11 ژانویه 2020 رسماً تایید کرد که 13 شهروند افغان در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران پایتخت ایران جان باختند.

محمد اشرف غنی با نشر خبرنامه‌ای گفته بود، دولت افغانستان تلاش می‌کند تا هرچه عاجل بازمانده‌های این حادثه را شناسایی و به آن‌‌ها کمک‌های لازم انجام دهد.

هواپیمای بوئینگ 737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین، 8 ژانویه 2020 اندکی پس از برخاستن از تهران به سوی کیف، سقوط کرد و 176 سرنشین آن جان باختند.

امیر علی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است. حاجی زاده با اشاره به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین گفت: «ما گردنمان از مو باریکتر است همه مسئولیت کار را می‌پذیریم و هر گونه تصمیمی مسئولین بگیرند ما مطیع اجرای آن هستیم».

وی اضافه کرد: «موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم برای خودم که ای کاش می‌ مردم و این حادثه را شاهد نبودم ما یک عمر خودمان را پیش مرگ پیشمرگ مردم کردیم و امروز هم آبرویمان را با خداوند متعال معامله می ‌کنیم و در این شرایط سخت مقابل دوربین ‌ها ظاهر شدیم توضیح بدهیم».

ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، پس از اعتراف سپاه پاسداران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی، اجرای «عدالت» و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز «بازخواست» ایران و «پاسخگویی» این کشور را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان ایرانی شامگاه شنبه 11 ژانویه 2020 در خیابان‌های تهران و شهرهای اصفهان و شیراز در اعتراض به سران رژیم و سپاه پاسداران که مسئولیت هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی را بر عهده گرفته است ضمن محکومیت عملکرد رژیم در این فاجعه اقدام به پاره کردن پوسترهای قاسم سلیمانی و سردادن شعار «دیکتاتور سپاهی داعش ما شمایی» کردند.

تظاهرکنندگان ایرانی همچنین شعارهایی نظیر «نظام جنایت می‌کند رهبر حمایت می‌کند» و«مرگ بر خامنه‌ای» را در محکومیت اقدامات رژیم ایران و عملکرد رهبری خامنه‌ای و سپاه پاسداران سردادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید