خطاب مشاور رییس جمهوری افغانستان به دولت ایران: با مردم باید صادق بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه حسین مرتضوی، مشاور رییس جمهوری افغانستان یکشنبه 12 ژانویه با اشاره به سقوط هواپیمای اوکراینی گفت، با مردم باید صادق بود.

مرتضوی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «هزینه پنهان کاری و دروغ‌گویی حکومت‌ها به مردم بی‌نهایت سنگین است. با مردم باید صادق بود».

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شنبه 11 ژانویه رسماً تایید کرد که 13 شهروند افغان در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران پایتخت ایران جان باختند.

هواپیمای بوئینگ 737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین، بامداد چهارشنبه 8 ژانویه 2020 اندکی پس از برخاستن از تهران به سوی کیف، سقوط کرد و 176 نفر جان باختند.

امیر علی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است. حاجی زاده با اشاره به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین گفت: «ما گردنمان از مو باریکتر است همه مسئولیت کار را می‌پذیریم و هر گونه تصمیمی مسئولین بگیرند ما مطیع اجرای آن هستیم».

وی اضافه کرد: «موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم برای خودم که ای کاش می‌ مردم و این حادثه را شاهد نبودم ما یک عمر خودمان را پیش مرگ پیشمرگ مردم کردیم و امروز هم آبرویمان را با خداوند متعال معامله می ‌کنیم و در این شرایط سخت مقابل دوربین ‌ها ظاهر شدیم توضیح بدهیم».

ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، پس از اعتراف سپاه پاسداران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی، اجرای «عدالت» و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز «بازخواست» ایران و «پاسخگویی» این کشور را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان ایرانی شامگاه شنبه 11 ژانویه 2020 در خیابان‌های تهران و شهرهای اصفهان و شیراز در اعتراض به سران رژیم و سپاه پاسداران که مسئولیت هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی را بر عهده گرفته است ضمن محکومیت عملکرد رژیم در این فاجعه اقدام به پاره کردن پوسترهای قاسم سلیمانی و سردادن شعار «دیکتاتور سپاهی داعش ما شمایی» کردند.

تظاهرکنندگان ایرانی همچنین شعارهایی نظیر «نظام جنایت می‌کند رهبر حمایت می‌کند» و«مرگ بر خامنه‌ای» را در محکومیت اقدامات رژیم ایران و عملکرد رهبری خامنه‌ای و سپاه پاسداران سردادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید