حکومت افغانستان: طرح ما برای گفت‌گوی صلح آتش‌بس است؛ طرح کاهش خشونت جنبه عملی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ ریاست جمهوری افغانستان یکشنبه 12 ژانویه تاکید کرد که طرح‌ دولت این کشور برای آغاز گفت‌وگوهای صلح تأمین آتش‌بس است و طرح کاهش خشونت جنبه عملی ندارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «طرح حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح، تامین آتش‌بس است. کاهش خشونت معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه‌ی عملی ندارد».

Advertisement

صدیقی اضافه کرد: «هدف ما از آتش‌بس، همانند آتش بسی است که دو سال پیش؛ در روزهای عید در کشور برقرار شد و تعریف واضح داشت».

وی در ادامه نوشت: « آتش بس، از تجارب بین المللی برخوردار است. برای ما تامین صلح به معنای ختم جنگ است. بروز انواع خشونت‌ها وابسته به جنگ است. نیاز است تا طرح‌های ارایه شده، وضاحت داشته باشد».

از سوی دیگر، برخی رسانه‌ها به نقل از منابع طالبان اخیراً گزارش دادند، نمایندگان این گروه در مورد طرحی کاهش خشونت‌ها بحث دارند.

امریکا با نمایندگان طالبان تاکنون ده بار مذاکرات صلح انجام داده تا جنگ ایالات متحده در افغانستان پایان یابد؛ اما نمایندگان طالبان در این مذاکرات همواره بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده ‌اند.

برخی رسانه‌های امریکایی به نقل از منابع طالبان اخیراً گزارش داده بودند که شورای رهبری طالبان با آتش‌بس یک هفته‌ای توافق کردند.

گروه طالبان دوشنبه 30 دسامبر 2019 با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد: «در چند روز گذشته، برخی از رسانه‌ها گزارش‌های غیرواقعی درباره آتش‌بس منتشر کردند... واقعیت این است که امارت اسلامی افغانستان برنامه آتش ‌بس ندارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید