افغانستان... ناپدید شدن صدها جنگ‌افزار و موتر نظامی از فرماندهی پولیس هلمند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک یکشنبه 12 ژانویه با نشر گزارش تحقیقی‌اش نوشت، بیش‌ از 12هزار جنگ‌افزار (سبُک) و بیش‌ از 1100 موتر نظامی (عادی و زرهی)، از فرماندهی پولیس ولایت هلمند در جنوب افغانستان ناپدید است.

این مرکز به‌ اسناد و مدارکی دست یافته ‌است که نشان می‌دهد، در کمتر از دو دهه‌ی پسین (از آغاز حکومت موقت سال1381 تا 30 سنبله 1398خورشیدی) بیش‌ از 12هزار جنگ‌افزار، یک‌هزار و 152موتر عادی و زرهی و صدها هزار مرمی و مهمات، ناپدیداست.

فرماندهی پولیس ولایت هلمند، می‌پذیرد که نزدیک ‎به 80 درصد این مقدار موتر و جنگ‎افزار در نبردهای یک‎ونیم دهه‎ی پسین به ‎دست مخالفان مسلح دولت افتاده و 20 درصد باقی آن‎هم، معلوم نیست که از سوی چه کسانی حیف‎ومیل شده ‎است.

بربنیاد سندهای به ‌دست آمده، نام‌‌های بیش‌از یک‌صد نفر (افسر و ساتنمن پولیس، مشمول 12 تن از فرماندهان و جنرالان) در پیوند به مسوولیت و پاسخ‌دهی تجهیزات ناپدید شده، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده ‌اند.

دادستانی کل افغانستان دریافت این پرونده را تایید می‌کند و از برگشت آن به وزارت امور داخله به ‎دلیل وضاحت و مشخص شدن جرم افراد خبر می‎دهد. اما ‎نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، جزییات بیش‎تر نمی‎دهد و تنها تاکید می‌کند که بررسی‎‌های شان دراین باره هنوز ادامه دارد.

تاهنوز مشخص نیست که چه کسانی عاملان اصلی ناپدید شدن هزاران موتر و جنگ‎افزار در فرماندهی پولیس ولایت هلمند هستند.

براساس بند دوم ماده‎ی شانزدهم قانون نافذه‎ی جزای عسکری افغانستان نیز صراحت دارد، این‎است که مرتکبین هریک از این جرایم یادشده، به‎ جزای 15 تا 20 سال زندان و یا اعدام محکوم می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید