فرمانده کلیدی طالبان در حمله هوایی نیروهای امریکایی کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی از نظامیان سابق افغانستان جمعه 10 ژانویه 2020 اعلام کردند که ملا ننگیالی، فرمانده کلیدی شاخه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول طرفدار ایرانی‌ها بود.

جنرال عتیق الله امرخیل، نظامی سابق افغانستان به طلوع نیوز گفته است: «ملارسول هم در این وقت‌ها تمایل زیاد پیدا کرده بود و اصلأ تمایل نه که مطلقأ طرفدار ایرانی‌ها بودند. این‌ها فعالیت‌‌های خود را در هرات انجام می‌دادند و در غرب کشور بسیار نفوذ داشتند».

شورای ولایتی هرات می‌گوید، ملا ننگیالی عصر چهارشنبه 8 ژانویه 2020 در حمله هوایی نیروهای امریکایی در ولسوالی شیندند ولایت هرات در غرب افغانستان با شماری از افرادش کشته شد.

توریالی طاهری، معاون شورای ولایتی هرات مدعی است، در این حمله هوایی نیروهای امریکایی، بیش از 60 تن از افراد غیرنظامی نیز کشته و زخمی شدند.

اما وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد، در مورد آسیب رسیدن به افراد غیرنظامی در ولسوالی شیندند ولایت هرات تحقیق می‌کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای نوشت، نیروهای امنیتی افغان چهارشنبه 8 ژانویه در یک عملیات خاص را در ولسوالی شیندند ولایت هرات اجرا کرد، در این عملیات به نیروهای امنیتی افغان آسیبی نرسید؛ اما هدف تعیین شده به دست آمد.

از سوی دیگر، عبدالقیوم رحیمی، والی هرات می ¬گوید، در این حمله هوایی «سوتفاهم» صورت گرفته و این رویداد بررسی می‌شود.

امین الله امرخیل، فرمانده پولیس ولایت می‌گوید، در برخی عملیات‌ها اشتباهاتی صورت می‌گیرد، اگر کدام اشتباهی در این عملیات صورت گرفته باشد بررسی می‌شود. امیرخیل اضافه کرد، هرکس از دولت افغانستان حمایت کند، مورد تایید دولت است.

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان اعلام کردند، حمله هوایی در ولسوالی شیندند ولایت هرات به درخواست نهاد دولت کابل به هدف حمایت از نیروهای امنیتی افغان صورت گرفت.

قابل ذکر است که ملا ننگیالی، فرمانده کلیدی شاخه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول در گذشته چندین بار با ملا صمد، فرمانده کلیدی طالبان به رهبری ملا هیبت الله در ولسوالی شیندند ولایت هرات درگیر شدند که در نتیجه ده‌ ها نفر از جنگجویان هردو طرف در این درگیری‌ها کشته شدند.

ولسوالی شیندند 120 کیلومتر از مرکز شهر هرات فاصله دارد و یکی از ولسوالی ‌های ناامن این ولایت به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید