معترضان در هرات افغانستان: ایران و امریکا از کشور ما علیه یکدیگر استفاده نکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از فعالان مدنی ولایت هرات دوشنبه 6 ژانویه در تجمع اعتراضی از مقام‌های ایران و امریکا خواستند از افغانستان علیه یکدیگر استفاده نکنند.

این معترضان اعلام کردند، با کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در حمله موشکی امریکا در بغداد، تنش‌ها میان مقام‌های امریکا و ایران شدت گرفته و این کار باعث نگرانی شهروندان افغانستان شده اند.

آنها تاکید کردند، شهروندان افغانستان از افزایش تنش‌ها میان این دو کشور نگران هستند و کشورشان نباید میدان جنگ نیابتی قدرت‌های منطقه و جهان شود.

این معترضان علاوه کردند، مردم افغانستان اجازه نمی‌دهند از کشورشان علیه کدام کشور دیگر استفاده شود.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و دستیار او ابومهدی المهندس یکی از فرماندهان حشد الشعبی عراق بامداد جمعه سوم ژانویه 2020 در حمله موشکی امریکا کشته شدند.

حکومت افغانستان شامگاه جمعه 3 ژانویه 2020 در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی واکنش نشان داده و گفت، از کشور افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای از احتمال افزایش خشونت در منطقه ابراز نگرانی کرد.

در این خبرنامه از مقام‌های ایران و امریکا خواسته شده بود که اختلافات پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

در خبرنامه تاکید شده بود: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان به ملت شریف افغانستان و تمامی همسایه‌های خود اطمینان می‌دهد که در مطابقت با مندرجات توافق امنیتی با ایالات متحده امریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد».

در همین حال، ریاست اجرایی افغانستان در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «افغانستان به عنوان یکی از قربانیان دهشت‌افگنی و خشونت، خواهان تنش‌زدایی در روابط منطقه‌ای و بین‌المللی می‌باشد و امیدوار است حوادث اخیر بالای وضعیت و همکاری دوستان و متحدان کشور ما در افغانستان تأثیر منفی نگذارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید