رحمت‌الله نبیل: اگر مذاکرات صلح نهایی نشود طالبان به سیستم هوایی کشور دست خواهند یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

رحمت‌الله نبیل، رییس سابق ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به تازگی گفت که اگر مذاکرات صلح نهایی نشود، گروه طالبان به سیستم هوایی این کشور دست خواهد یافت.

نبیل در صفحه رسمی توییترش نوشت، اگر مذاکرات صلح امریکا با طالبان تا بهار یا تابستان سال آینده خورشیدی نهایی نشود و سیاسیون افغان به یک اجماع نرسند، طالبان سیستم هوایی افغانستان را در کنترل خواهند گرفت.

در همین حال، برخی از آگاهان نظامی افغان می‌گویند، اگر طالبان به سیستم هوایی افغانستان دست یابند، جنگ این کشور بیشتر پیچیده خواهد شد.

قابل ذکر است که امریکا با نمایندگان طالبان تاکنون ده بار مذاکرات صلح را انجام داده تا جنگ 18 ساله ایالات متحده در افغانستان پایان یابد؛ اما نمایندگان طالبان در این مذاکرات همواره بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده‌اند.

برخی رسانه‌های امریکایی به نقل از منابع طالبان اخیراً گزارش داده بودند که شورای رهبری طالبان با آتش‌بس یک هفته‌ای توافق کردند.

گروه طالبان دوشنبه 30 دسامبر 2019 با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد: «در چند روز گذشته، برخی از رسانه‌ها گزارش‌های غیرواقعی درباره آتش بس منتشر کردند... واقعیت این است که امارت اسلامی افغانستان برنامه آتش‌بس ندارد».

برخی رسانه‌ها به نقل از منابع طالبان گزارش داده‌اند، نمایندگان این گروه در مورد طرحی کاهش خشونت‌ها بحث دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید