دادستانی کل افغانستان: در مورد بدرفتاری جنسی دانش‌آموزان لوگر به اسنادی دست یافته‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستانی کل افغانستان شنبه 4 ژانویه 2020 اعلام کرد که هیأت تحقیقاتی این اداره در مورد بدرفتاری جنسی دانش آموزان در شش مکاتب ولایت لوگر به بعضی از اسناد دست یافته است.

دادستانی کل افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «به منظور تأمین عدالت و حاکمیت قانون، به گونۀ جدی به تحقیقات بیشتر و دقیق‌تر در این زمینه ادامه می‌دهد و از تمام مردم ولایت لوگر، رسانه‌ها و نهاد‌های مدنی خواسته با اشتراک اسناد و مدارک با این اداره همکاری کنند».

در این خبرنامه آمده، کسانی که اسناد و مدارک دارند می‌توانند اسناد و مدارک شان را با تماس به شمارۀ 180 در اختیار هیأت موظف قرار دهند. هویت اشخاص اطلاع دهنده، مطابق احکام قانون محفوظ خواهد بود.

در خبرنامه تاکید شده: «لوی څارنوالی (دادستانی کل) یک‌بار دیگر به مردم شریف افغانستان اطمینان می‌دهد که قضیه‌ را به گونۀ عادلانه و منصفانه در روشنایی احکام قانون بررسی کرده و نتایج آن در حدود احکام قانون، اطلاع رسانی و مردم عزیز کشور را در جریان خواهد گذاشت».

قابل ذکر است که دو فعال مدنی ولایت لوگر اخیراً به روزنامه گاردین مدعی شده بودند که 576 کودک پسر در شش مکتب این ولایت در جنوب افغانستان مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته‌اند. پس از آن، هیأت حقیقت‌یاب مجلس نمایندگان افغانستان در مورد این موضوع 25 نوامبر گفته بود که این دو فعال مدنی از چهار روز به این طرف ناپدید شده‌اند.

این در حالی است که هیأت حقیقت‌یاب مجلس نمایندگان افغانستان 25 دسامبر 2019، نتیجه تحقیقات‌اش درباره ادعای بدرفتاری جنسی با 546 دانش‌آموز مکتب در لوگر را به آخر رسانده و اعلام کرد که موفق به اثبات این ادعا نشده است. اسدالله شهباز رییس هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان گفت، نهادهای مسئول ولایت لوگر نیز به استعلام‌های این هیأت پاسخ منفی داده‌اند و گفته‌اند تا کنون حتا یک مورد بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان مکتب در این نهادها ثبت نشده است.

امنیت ملی: این دو فعال مدنی برای پناهندگی چنین ادعاهای کرده بودند

این در حالی است که ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان چندی بعد از این ادعاها با نشر خبرنامه‌ای نوشت، ادعاهای این دو نفر مبنی به بدرفتاری جنسی در برخی از مکاتب ولایت لوگر بدون مدرک، ثبوت و شواهد بوده است و این ادعاها به‌شکل غیرمسکلی به هدف ایجاد یک «ماجرا و سپس درخواست پناهندگی در یکی از کشورهای خارجی برای خانواده‌اش» انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید