وزارت داخله افغانستان: در سال 2019 دوهزار غیرنظامی در حملات طالبان بیش از کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور داخله افغانستان جمعه 3 ژانویه 2020 تایید کرد، در نتیجه حملات انتحاری و انفجاری طالبان در سال 2019 میلادی 7391 غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «هراس افگنان طالب بمنظور رسیدن به اهداف شوم شان حملات متعدد تروریستی را بالای اهداف ملکی انجام دادند که در نتیجه این حملات 2219 تن از هموطنان ملکی ما به شهادت رسیده و 5172 تن مجروح گردیده اند».

در ادامه این خبرنامه آمده: «وزارت امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان هدف قرار دادن اهداف و افراد ملکی را توسط هراس افگنان طالب جنایت جنگی دانسته و متعهد به تامین امنیت افراد ملکی می‌باشد».

قابل یادآوری است که ارگ ریاست جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 2 ژانویه 2020 اعلام کرد، آتش‌بس یکی از شروط دولت افغانستان در روند مذاکرات صلح با طالبان است.

لطیف محمود، معاون سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان گفت، آتش‌بس، گفت‌وگوهای روبه‌رو و پرداختن به پناهگاه‌های امن هراس‌افگنان از موقف‌های حکومت در قبال صلح اند.

برخی رسانه‌های امریکایی به نقل از منابع طالبان اخیراً گزارش داده بودند که شورای رهبری طالبان با آتش‌بس یک هفته‌ای توافق کردند.

گروه طالبان دوشنبه 30 دسامبر 2019 با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد: «در چند روز گذشته، برخی از رسانه‌ها گزارش‌های غیرواقعی درباره آتش بس منتشر کردند... واقعیت این است که امارت اسلامی افغانستان برنامه آتش‌بس ندارد».

برخی رسانه‌ها به نقل از منابع طالبان گزارش داده‌اند، نمایندگان این گروه در مورد طرحی کاهش خشونت‌ها بحث دارند.

قابل ذکر است که امریکا با نمایندگان طالبان تا کنون ده بار مذاکرات صلح را انجام داده تا جنگ 18 ساله ایالات متحده در افغانستان پایان یابد؛ اما نمایندگان طالبان در این مذاکرات همواره بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید