افغانستان... تاکنون به یک هزار و 200 شکایت انتخاباتی رسیدگی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد قاسم الیاسی، دبیر و سخنگوی کمیسیون رسیدگی شکایات انتخاباتی افغانستان سه‌شنبه 31 دسامبر 2019 گفته است، این کمیسیون تاکنون از میان دو هزار و 231 شکایت ثبت شده در کابل، بیش از یک هزار و 200 شکایت را بررسی کرده است.

به گفته الیاسی، شکایت‎های ثبت شده در این نهاد در بارۀ اشخاص یا در باره آرای انتخاباتی اند؛ اما بخشی از شکایت‌ها «نا موجه» است.

به گزارش شبکه طلوع نیوز افغانستان، دبیر این کمیسیون گفته است، دسته بندی شکایت‎ها پایان یافته و بررسی شکایت‎های انتخاباتی فردا در سراسر افغانستان آغاز خواهد شد.

الیاسی گفت: «فقط در حدود یک هزار شکایت مانده، در ولایت‌های دیگر مثل قندهار، پروان، سمنگان، میدان وردک و بامیان البته از جمله پانزده، شانزده ولایت؛ که کار تصنیف خود را تمام کردند که کار بررسی شروع است یک مشکل البته است که بیشترین شکایات بربنیاد تفاوت آرا می‌چرخد که تفاوت آرای پروسس شده و تفاوت آرای که در ریزلت شیت‌ها (یا برگه‌های نتایج) وجود دارد.»

محمد نور کمال، مسئول دبیرخانه دفتر ولایتی کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان نیز گفته است: «اکثر کاندیدای که شکایت کرده‌اند، شکایات شان یا گنگ است یا بی اسناد است، یا شکایات را مخلوط "گد" کردند یعنی در یک فورمی که باید یک موضوع درج می‌شد چندین موضوع را درج کردند.»

کمال گفته است، 80 درصد شکایت‌های ثبت شده در این نهاد در باره جرم‎های انتخاباتی اند و اگر قرار باشد به تمام این شکایت‌ها یک به یک رسیده‎گی شود احتمال دارد در حدود 19 هزار محل بازشماری شوند اما وی این کار را «بیرون از حوصله کمیسیون‎های انتخاباتی» می‎داند.

محمد یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه در افغانستان، گفت: «ممکم که در اعداد و ارقام انتخابات تغییر بیاید اینکه این تغییرات تأثیرات‌اش بالای تکت انتخاباتی خواهد بود یا در کل بالای پروسه است آرا بلند یا پایین خواهد آمد زود است که در باره آن قضاوت کنیم.»

16 هزار و 500 شکایت انتخاباتی پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کمیسیون رسیدگی به شکایات این کشور ثبت گردیده است و این کمیسیون 30 روز فرصت دارد تا به ابن شکایات رسیدگی کند.

قابل یادآوری است که تنها تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله بیش از چهار هزار شکایت را در کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت کرده‌اند. نور رحمان اخلاقی، یکی از سخنگویان تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» 23 دسامبر در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «امروز بیشتر از 4000 شکایت مستند ‌و موردی از سوی تیم ثبات و همگرایی به کمیسیون شکایات انتخاباتی پیشکش شد».

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 22 دسامبر نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد که براساس آن، محمد اشرف غنی با کسب 50.64 درصد رأی در صدر قرار گرفت.

پس از آن، نامزدان انتخابات سه روز فرصت دراشتند تا شکایات‌شان را ثبت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید