.
.
.

منبع: فهرست پنج هزار زندانیان طالبان برای آزادی در اختیار امریکا قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری امریکایی آسوشیتدپرس به تازگی به نقل از یک مقام طالبان گزارش داد که فهرست پنج هزار زندانیان طالبان برای آزادی در اختیار نمایندگان امریکا در مذاکرات صلح قرار گرفته است.

برخی مقام‌های افغان و امریکا به این خبرگزاری گفته‌اند، آزادی پنج هزار زندانیان طالبان بخش از مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان در قطر است.

اما برخی از تحلیلگران سیاسی افغانستان می‌گویند، آزادی زندانیان طالبان از زندان پلچرخی کابل، روند صلح را تضعیف خواهد کرد.

برخی از زندانیان طالبان در زندان پلچرخی کابل در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس خواهان نظام اسلامی در افغانستان شدند.

مولوی نیازمحمد، یکی از زندانیان طالبان در زندان پلچرخی گفته است: «ما می‌خواهیم زنان تحصیل کنند و در تمام بخش‌ها فعال باشند، اما فعالیت آنان باید مبتنی بر شریعت اسلامی باشد. جوانان نباید از طالبان بترسند، زیرا آینده‌سازان کشورند».

قابل ذکر است که دهمین دور مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان در شهر دوحه قطر ادامه دارد و برخی رسانه‌های امریکایی به نقل از منابع طالبان اخیراً گزارش دادند که شورای رهبری طالبان با آتش‌بس یک هفته‌ای توافق کردند.

اما گروه طالبان دوشنبه 30 دسامبر 2019 با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد: «در چند روز گذشته، برخی از رسانه‌ها گزارش‌های غیرواقعی درباره آتش بس منتشر کردند... واقعیت این است که امارت اسلامی افغانستان برنامه آتش‌بس ندارد».