.
.
.

جان باختن 17 نفر در اثر آلودگی هوا در شهر کابل افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان تایید کرد که در جریان یک هفته گذشته 17 تن در اثر آلودگی هوا در شهر کابل جان باخته‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای نوشت، برای بلندبردن آگاهی عامه، جلوگیری از اضرار آلودگی هوا و ترویج فرهنگ استفاده از ماسک، کمپاین مشترک راه‌اندازی شده و برای دوهفته ادامه دارد.

فدامحمد پیکان، معاون عرضه خدمات صحی این وزارت گفت: «در طول یک هفته گذشته حدود 8813 واقعه بیماری‌های تنفسی که شامل زکام، قلبی، تنفسی و بیماری‌های شش می‌باشد به شفاخانه‌های ما مراجعه نموده است که از این میان 17 تن از آنان فوت نموده اند».

پیکان اضافه کرد: «یکی از راه‌های وقایه از بیماری‌های تنفسی و اضرارآلودگی هوا استفاده از ماسک می‌باشد که همه هموطنان ما می‌توانند در هنگام آلودگی بیشتر هوا از آن استفاده نمایند».

قابل ذکر است که اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان تایید کرد، به هدف کاهش آلودگی هوا در شهر کابل، فعالیت پنج مرکز آلوده‌کننده هوا، شامگاه یکشنبه 29 دسامبر2019، متوقف شد.

این اداره ملی با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «فعالیت شهرک آریا، شهرک گلبهار تاورز، تالار عروسی ممتاز محل، استقلال و تالار عروسی خلیج که تا هنوز سیستم سوخت شان را معیاری نساخته و از مواد آلوده‌کننده هوا استفاده می‌کردند؛ فعالیت‌شان متوقف شد».

سایت «Air Visual»، در تاریخ اول دسامبر 2019 اعلام کرد، شهر کابل پایتخت افغانستان اخیراً بیشترین میزان آلودگی هوا را داشته و از این لحاظ در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان شامگاه یکشنبه 22 دسامبر2019 دستور داد، با عاملان درجه یک آلودگی هوا در شهر کابل برخورد جدی شود.

غنی گفت، مالکان شهرک‌های کلان در کابل، مالکان بلند منزل‌ها، خشت‌پزی‌ها، حمام‌ها، سالون‌های عروسی، فابریکه‌های (کارخانه) تولیدی و سایر تجارت‌ها، عاملان اصلی آلودگی هوا می‌باشند که به خاطر منفعت شخصی‌شان، حیات جمعی مردم کابل را با خطر مواجه ساخته‌اند.