.
.
.

فعالیت 5 مرکز آلوده‌کننده هوا در شهر کابل متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان تایید کرد، به هدف کاهش آلودگی هوا در شهر کابل، فعالیت پنج مرکز آلوده‌کننده هوا، شامگاه یکشنبه 29 دسامبر، متوقف شد.

این اداره گفته با همکاری شهرداری کابل، وزارت امور داخله و وزارت صحت عامه این کار را انجام داد و با مسئولان این مراکز که تخلفات زیست محیطی را مرتکب شده بودند، برخورد شد.

اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «فعالیت شهرک آریا، شهرک گلبهار تاورز، تالار عروسی ممتاز محل، استقلال و تالار عروسی خلیج که تا هنوز سیستم سوخت شان را معیاری نساخته و از مواد آلوده‌کننده هوا استفاده می‌کردند؛ فعالیت‌شان متوقف شد».

در خبرنامه تاکید شده، به هیچ صورت به مالکین منابع آلوده‌کننده هوا اجازه داده نمی‌شود به فعالیت‌هایشان ادامه دهند.

در همین حال، خوشحال سعادت، معاون وزارت امور داخله افغانستان گفت: «با وجودی که برای مالکین شهرک‌ها، هوتل‌ها و بلندمنزل‌ها مدت یک هفته ضرب الاجل تعیین شده بود، باز هم آنها به فعالیت غیرقانونی‌شان ادامه داده و ما هر شخص متخلف را به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی می‌کنیم».

قابل ذکر است که سایت «Air Visual»، در تاریخ اول دسامبر 2019 اعلام کرد، شهر کابل پایتخت افغانستان اخیراً بیشترین میزان آلودگی هوا را داشته و از این لحاظ در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان شامگاه یکشنبه 22 دسامبر2019 دستور داد، با عاملان درجه یک آلودگی هوا در شهر کابل برخورد جدی شود.

غنی گفت، مالکان شهرک‌های کلان در کابل، مالکان بلند منزل‌ها، خشت‌پزی‌ها، حمام‌ها، سالون‌های عروسی، فابریکه‌های (کارخانه) تولیدی و سایر تجارت‌ها، عاملان اصلی آلودگی هوا می‌باشند که به خاطر منفعت شخصی‌شان، حیات جمعی مردم کابل را با خطر مواجه ساخته‌اند.