.
.
.

رییس دانشگاه امریکایی افغانستان: برای فعال نگهداشتن دانشگاه تلاش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوید سدنی، رییس دانشگاه «امریکایی افغانستان» یکشنبه 29 دسامبر اعلام کرد، تلاش‌های «فعالانه» برای یافتن بودجه و فعال نگهداشتن این دانشگاه ادامه دارد.

دیوید سدنی با نشر پیامی نوشت، این واقعیت است که دانشگاه «امریکایی افغانستان» وابسته به کمک مالی دولت ایالات متحده است و هنوزهم به این کمک مالی وابسته می‌باشد. او در ادمه گفت: «کمک‌های مالی دولت ایالات متحده الزاماً در سال 2017 برای بلندبردن سطح امنیتی پوهنتون افزایش یافت این باعث شد تا پوهنتون در مارچ 2017 هشت ماه بعد از حمله گروه طالبان، مجدداً به فعالیت خود بپردازد».

در ادامه پیام ذکر شده: «ما به رابطه درازمدت و مفید خود با دولت ایالات متحده امریکا و مخصوصاً با اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا ارزش قایل هستیم».

دیوید سدنی، رییس دانشگاه امریکایی افغانستان در این پیام‌اش گفت، با هیئت مدیره این دانشگاه فعالانه کار می‌کنند تا برای ادامه کارهای عملیاتی، تأمین امنیت و ادامه برنامه‌های علمی دانشگاه در سال 2020 و سال‌های پسین بودجه کافی پیدا کنند.

وی تاکید کرده که برقراری صلح در افغانستان یک رویاست تا تحقق یافتن این رویا، دانشگاه امریکایی افغانستان به کمک مالی دوامدار نیاز دارد.

قابل ذکر است که شبکه خبری CNN جمعه 27 دسامبر2019 به نقل از منابع گزارش داد، دانشگاه امریکایی افغانستان احتمالاً در سال 2020 میلادی به دلیل قطع کمک‌های مالی بسته خواهد شد.

منابع به این شبکه امریکایی گفته‌اند، احتمال دارد که اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده «USAID» کمک‌های مالی‌اش را با این دانشگاه قطع کند.

منابع اضافه کردند، اداره توسعه بین المللی ایالات متحده، 60 درصد هزینه مالی این دانشگاه را پرداخت می‌کند و تمویل کنندگان این دانشگاه گفته‌اند، این دانشگاه باید نیازمندهای مالی‌اش را از طریق برنامه‌های آموزشی داخلی تأمین کند.

دیوید سدنی، رییس دانشگاه امریکایی افغانستان به CNN گفت، این دانشگاه سالانه نزدیک به 28 میلیون دالر مصرف دارد.

دانشگاه امریکایی افغانستان در سال 2006 در کابل تأسیس شد و در حال حاضر بیش از 800 دانشجوی افغان در سطوح لیسانس (کارشناسی) و ماستر (کارشناسی ارشد) مشغول تحصیل هستند.

این دانشگاه در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های معتبر در افغانستان به شمار می‌رود.