.
.
.

مردی که از 40 سال به این‌سو برای برقراری صلح در افغانستان روزه می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

این مرد مسن از ولایت فراه افغانستان ادعا کرد که 131 سال سن دارد و از 40 سال به این طرف برای برقراری صلح در افغانستان روزه می‌گیرد.

این مرد افغان به «خبرگزاری پژواک» گفته است، بعد از تجاوز شوروی سابق به افغانستان، به هدف برگشت صلح به کشورش همه روزه به جز سه‌شنبه‌ها روزه می‌گیرد.

شوروی سابق به هدف حمایت از دولت کمونیست بتاریخ ششم جدی(دی) 1358 خورشیدی برابر با 24 دسامبر 1979 میلادی به افغانستان حمله کرد که با مخالفت شدید نیروهای مجاهدین افغان بروبه‌رو شد.

شوروی سابق پس از 9 سال جنگ سرانجام بتاریخ 15 مه 1988 میلادی افغانستان را ترک کرد. براساس گزارش‌ها، در این جنگ بیش از یک میلیون نفر کشته و نزدیک به پنج میلیون افغان مهاجر شدند.

قابل ذکر است افغانستان از جمله کشورهای که 40 سال است جنگ در این کشور ادامه دارد. نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل 26 دسامبر2019 اعلام کرد، جنگ هنوز در افغانستان از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد، تنها در ده سال گذشته بیش از 100 هزار غیرنظامی در این کشور کشته و زخمی شدند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: «با اندوه فراوان تایید می‌نمایم که تنها در 10سال گذشته از زمانی که دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در سال 2009 بصورت سیستماتیک ثبت تلفات افراد ملکی را آغاز نمود، تا اکنون تلفات افراد ملکی از 100هزار نفر بالا رفته است».

یاماموتو اضافه کرد، صلح مسئله مهم برای اداره جدید افغانستان خواهد بود و تمام طرف‌های درگیر برای ختم جنگ گام‌های واقعی و محکمی بردارند، زیرا هیچ راه حل نظامی برای ختم جنگ در این کشور وجود ندارد.