.
.
.

اعتراض فعالان فرهنگی افغانستان به ثبت دوتار به نام ایران در یونسکو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعی از نهادهای پژوهشی، فرهنگی، هنری و مدنی ولایت هرات در غرب افغانستان شنبه 28 دسامبر در مورد ثبت آلۀ موسیقی دوتار هرات به نام دوتار ایرانی در سازمان یونسکو اعتراض کرده و خواهان تجدید نظر شدند.

این نهادها با نشر اعلامیه‌ای نوشتند، آلۀ موسیقی دوتار هراتی میراثی مشترک میان فارسی‌زبانان منطقه)افغانستان، تاجکستان و ایران امروز) است.

در این اعلامیه از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی (یونسکو) وابسته به سازمان ملل متحد خواسته شده که پرونده ثبت دوتار به عنوان میراث فرهنگی تنها کشور ایران را بازنگری کرده و ثبت هر نام و نشانی در این جغرافیای مشترک با مشوره و حفظ حقوق شرکای فرهنگی صورت بگیرد.

در اعلامیه ذکر شده: «ساز دوتار با ریشه‌ و جایگاه هراتی که دارد توسط استادانی در این مرز و بوم نواخته شده و از مقام‌های موسیقی اصیل خراسانی از دیرباز تا الحال در هرات از آن استفاده می‌شود. ایشان آثار مستدل قدیمی چون "رساله در موسیقی مولانا بنایی هروی" را پایه و اساس موسیقی مقامی هرات دانستند و با استناد بر آن دوتار را جز میراث فرهنگی هرات اعلان نمودند».

در ادامه این اعلامیه آمده: «این آله توسط هراتیان بخصوص استاد کریم هروی انکشاف یافته و شکل و شمایل امروز را به خود گرفته است اما به همانگونه‌ی اصیل با نغمات و معنویت هنری قدیم در بسیاری از نقاط شهر و شهرستان‌های هرات نواخته می‌شود».