فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تحریم پوشش خبرهای حکومت محلی غزنی از سوی برخی خبرنگاران این ولایت

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  دفتر اتحادیه ملی خبرنگاران در ولایت غزنی در جنوب افغانستان سه‌شنبه 24 دسامبر تایید کرد، خبرنگاران پوشش خبرهای حکومت محلی این ولایت را تحریم کرده اند.

  به گزارش «شبکه یک افغانستان»، رحمت الله نیکزاد، رییس این اتحادیه می‌گوید، مسئولان محلی ولایت غزنی در راستای دسترسی به اطلاعات به موقع با خبرنگاران این ولایت همکاری ندارند.

  نیکزاد اضافه کرد، دفتر والی غزنی اطلاعاتی کمتر به خبرنگاران می‌دهد و این کار آنها باعث تحریم خبرهای حکومت محلی این ولایت از جانب خبرنگاران شده و پوشش داده نمی‌شود.

  مقام‌های ولایت غزنی هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

  از سوی دیگر، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) شنبه 2 نوامبر گفته بود، برای مبارزه با «فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران» عاملان حکومتی این خشونت‌ها باید محاکمه شوند.

  این نهاد تایید کرده که امسال خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان در مقایسه به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است.

  این نهاد به تاریخ دوم نوامبر 2019 به مناسبت روز جهانی مبارزه با «فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران» گفته بود، عاملان حکومتی خشونت علیه خبرنگاران محاکمه شوند.

  نهاد «نی» با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «با توجه به عرف رایج و سنتی بودن جامعه، فرهنگ معافیت از مجازات متاسفانه در افغانستان در کل پررنگ است. نی باور دارد که برای مبارزه با این فرهنگ بد، محاکمه‌ی عاملان خشونت در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها که خودشان در سطوح مختلف حکومتی هستند، می‌تواند موثر باشد».

  «نی» از حکومت افغانستان خواسته است، اگر اراده‌ای برای حمایت از آزادی بیان در حکومت وجود دارد، باید با شروع محاکمه‌ عاملین خشونت در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران که افراد حکومتی هستند، این اراده به نمایش گذاشته شود.

  بر اساس گزارش سالانه‌ی کمیتۀ جهانی حفاظت از خبرنگاران یا CPJ افغانستان در رده‌بندی سال 2019 کشورهای جهان از لحاظ عدم پی‌گیری قانونی عاملان قتل خبرنگاران، در جایگاه ششم قرار دارد.

  قابل یادآوری است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین و ناامن‌ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای عنوان شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران