فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویلز: به شکایت‌های انتخاباتی در افغانستان به صورت شفاف رسیدگی شود

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آلیس ویلز، معاون وزارت امور خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی از کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی این کشور خواست که شکایات نامزدان انتخابات را به گونه شفاف و قانونی بررسی کند.

  دفتر مطبوعاتی آلیس ویلز در توییترش نوشت: «با اذعان به این‌که اکثریت افغان‌ها قادر به رأی دادن نبودند، برنده نهایی، هر کس که باشد باید اقدامات به‌ موقع و ملموس را انجام دهد تا از تنوع غنی این کشور به خوبی در رهبری و تیم مذاکره‌کننده نمایندگی شود».

  در همین حال، زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان اعلام کرد، به تمام شکایت‌های انتخابانی به گونه دقیق و قانونی رسیدگی خواهد کرد.

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان یکشنبه 22 دسامبر2019 نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد که براساس آن، محمد اشرف غنی با کسب 50.64 درصد رأی در صدر قرار گرفت.

  حوا علم نورستانی رییس این کمیسیون گفت، در این انتخابات فقط آرای یک میلیون 824 هزار و 401 نفر مورد اعتبار قرار گرفت.
  وی اظهار کرد، هر نامزد انتخابات شکایت داشته باشد، سه روز وقت دارند تا شکایت شان را به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت کند.

  از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، رییس تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته و مدعی شد که این نتایج انتخابات تقلبی است.

  همچنان رحمت الله نبیل، رییس تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» نتایج ابتدایی اعلام‌شده از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان را «کودتا» در برابر دموکراسی و روندهای مردم‌سالار دانسته و گفت که این نتیجه را نمی‌پذیرد.

  نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «به تاریخ 28 سپتامبر 2019، شهروندان افغانستان تهدیدات امنیتی را نادیده گرفتند تا آرأی خود را برای یک آینده ای بهتر بدهند. این رای دهندگان شایسته تقدیر برای انجام وظیفه مدنی خود هستند. اکنون همه مقامات و جوانب ذیدخل افغانستان باید تعهد خود را برای حفاظت و تکمیل انتخابات و محافظت از درستی مرحله نهایی این روند نشان دهند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران