.
.
.

افغانستان... تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله چهار هزار شکایت در کمیسیون شکایات ثبت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله دوشنبه 23 دسامبر تایید کرد، چهار هزار شکایت را در کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت کرده‌اند.

نور رحمان اخلاقی، یکی از سخنگویان تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «امروز (دوشنبه) بیشتر از 4000 شکایت مستند ‌و موردی از سوی تیم ثبات و همگرایی به کمیسیون شکایات انتخاباتی پیشکش شد».

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان اعلام کرد، روند ثبت شکایت‌های انتخاباتی امروز دوشنبه شروع شده و دسته‌های انتخاباتی تا سه روز فرصت دارند تا شکایت‌های شان را در این کمیسیون ثبت کنند.

زهره بیان شینواری، رییس این کمیسیون تاکید کرد، به تمام شکایت‌های انتخاباتی به گونه شفاف و قانونی رسیدگی خواهد شد.

قابل ذکر است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان یکشنبه 22 دسامبر نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد که براساس آن، محمد اشرف غنی با کسب 50.64 درصد رأی در صدر قرار گرفت.

حوا علم نورستانی رییس این کمیسیون گفت، نامردان سه روز وقت دراند تا شکایات‌شان را ثبت کنند.

پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله میان هواداران خود سخنرانی کردند.

محمد اشرف غنی از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت و عبدالله عبدالله در این مورد مخالفت کرد. عبدالله عبدالله، رییس تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته و مدعی شد که این نتایج انتخابات تقلبی است.

تیم ثبات و همگرایی با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «کمیسیون انتخابات بدون توجه به اعتراضات مردمی و حسن نیت ثبات و همگرایی، به روی‌کرد غیرقانونی و جانب‌دارانه‌ی خویش ادامه داد و اعداد و ارقامی را زیر عنوان نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات، بدون تصفیه‌ی آرای پاک از ناپاک اعلان کرد. می‌خواهیم به صراحت و روشنی یکبار دیگر به شهروندان عزیز کشور، حامیان ثبات و همگرایی، کمیسیون‌های انتخاباتی و متحدان بین‌المللی افغانستان اعلان نماییم که ثبات و همگرایی نتیجه‌ی استوار برتقلب را بدون رسیدگی به خواست‌ها و تقاضاهای قانونی این جریان هرگز قبول نمی‌کند».

در همین حال، رحمت الله نبیل، رییس تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» نتایج ابتدایی اعلام‌شده از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان را «کودتا» در برابر دموکراسی و روندهای مردم‌سالار دانسته و گفت که این نتیجه را نمی‌پذیرد.