.
.
.

حکومت افغانستان: طرح صلح باید اصول اساسی کشور را در نظر بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری افغانستان جمعه 20 دسامبر در همایشی در شهر کابل اعلام کرد، طرح صلح باید اصول اساسی کشور را در نظر بگیرد.

به گزارش منابع خبری، دانش اضافه کرد، در طرح صلح باید نظام جمهوریت، حقوق شهروندی، دست آوردهای 19 سال گذشته به شمول آزادی بیان، حقوق بشر، رسانه و حقوق زنان در نظر گرفته شود در غیر آن صلح عادلانه و پایدار نخواهد آمد.

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پنج شنبه 19 دسامبر اعلام کرد، روند مذاکرات صلح با طالبان به یک مرحله مهم نزدیک می‌شود.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «ما به یک مرحلۀ مهم در روند صلح افغانستان نزدیک می شویم. مشورت های دو روزه را در کابل انجام دادم. سفر مثمر بود».

خلیلزاد اضافه کرد، در سفرش به کابل با رهبران افغانستان، رییس جمهوری سابق حامد کرزی، فعالان حقوق زن و سابر سران سیاسی این کشور در مورد کاهش خشونت ها و مساعد ساختن راه برای مذاکرات بین الافغانی صحبت کرد.

امریکا با نمایندگان طالبان تاکنون ده بار مذاکرات صلح را انجام داده که دهمین دور آن بتاریخ 12 دسامبر امسال پس از یک هفته مذاکرات، به طور «مؤقت» در دوحه قطر متوقف شد.

نمایندگان طالبان همواره در روند مذاکرات صلح با امریکا، خروج نیروهای خارجی از افغانستان را یکی از مهم ترین شروط اش اعلام کرده اند.

قابل ذکر است که شبکه خبری NBC امریکا شامگاه شنبه 14 دسامبر 2019 به نقل از سه مقام فعلی و سابق ایالات متحده نوشت، واشنگتن برنامۀ خروج چهار هزار سرباز اش را از افغانستان تا چند روز دیگر اعلام می‌کند.

این مقام‌های امریکایی گفته‌اند، آمار حضور سربازان امریکایی در افغانستان به 8 تا 9 هزار سرباز خواهد رسید.