.
.
.

جو بایدن: افزایش سربازان امریکایی در افغانستان اشتباه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا به تازگی در یک مناظره گفت، افزایش سربازان امریکایی در افغانستان اشتباه است.

روزنامه واشنگتن تایمز نوشت، جو بایدن تاکید کرد، مخالف نظر بارک اوباما رییس جمهوری سابق ایالات متحده در ارتباط به افزایش سربازان امریکایی در افغانستان بود. در دوره ریاست جمهوری بارک اوباما، جو بایدن معاون او بود.

جو بایدن علاوه کرد، این اشتباه است که سربازان امریکا در جنگی افزایش یابند که ایالات متحده در آن برنده نیست.

مناظره تلویزیونی جو بایدن
مناظره تلویزیونی جو بایدن

از سوی دیگر، شبکه خبری NBC امریکا شامگاه شنبه 14 دسامبر 2019 به نقل از سه مقام فعلی و سابق ایالات متحده نوشت، واشنگتن برنامۀ خروج چهار هزار سربازش را از افغانستان تا چند روز دیگر اعلام می‌کند.

این مقام‌های امریکایی گفته بودند، آمار حضور سربازان امریکایی در افغانستان به 8 تا 9 هزار سرباز خواهد رسید.

از سوی دیگر، روزنامه امریکایی واشنگتن پست اسنادی را دوشنبه 9 دسامبر 2019 نشر کرد که براساس آن، دولت امریکا واقعیت‌های جنگ افغانستان را از مردم پنهان کرده است.

این اسناد دارای بیش از دو هزار صفحه است با بیش از 400 نفر که بیشتر آنها امریکایی اند از جنگ افغانستان تجربه داشته اند مصاحبه شده است.

آنها در مورد عوامل ناکامی در جنگ افغانستان صحبت کرده و گفته اند که این جنگ «غیرقابل فتح» است.

این روزنامه نوشت: «گنجه‌ای پر از اسناد محرمانه دولتی که واشنگتن پست توانسته به آنها دسترسی پیدا کند نشان می‌دهد مقام‌های دولت امریکا طی 18 سال گذشته چه طور در بیان حقایق پشت جنگ افغانستان ناکام مانده‌اند. و این که چه طور با بیانیه‌های زیبا این حقیقت غیرقابل انکار را از مردم پنهان کردند؛ این که پیروزی در جنگ افغانستان ممکن نیست».

در این گزارش آمده، این روزنامه برای دسترسی به این اسناد، مدت سه سال در دادگاه با استناد به قانون «جریان آزاد اطلاعات» مقاومت کرده است.