.
.
.

«آلمان آماده پا در میانی در روند صلح افغانستان است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیترو پروگل سفیر آلمان در کابل سه‌شنبه 17 دسامبر اعلام آمادگی برای پا درمیانی در روند صلح افغانستان کرد.

به گزارش منابع خبری، پروگل در نشستی در کابل تاکید کرد که آلمان آماده است تا برای روند صلح افغانستان پا درمیانی کند.

او در این نشست گفت، طرف سوم با درک «منافع دو طرف» درگیر در افغانستان می‌تواند جنگ کنونی این کشور را حل کند.

پیترو پروگل سفیر آلمان در کابل افزود: «میانجیگری در اعمار صلح برای ما یک موضوع مهم است؛ در این موقع حساس از جنگ باید برای صلح درس بگیریم، وقتی ما میانجیگری کنیم می‌توانیم به صلح دست پیدا کنیم، طرف سوم با درک منافع دو طرف می‌تواند مشوره دهد. در منازعات افغانستان مهم است برای توافق به صلح میانجیگری داشته باشیم».

در همین حال، احسان‌الله ضیا رییس انستیتیوت صلح امریکا گفت: «تاریخ جنگ‌ها نشان می‌دهد که جنگ از راه میانجیگری حل شده است و ما باید آماده پذیرش ممالک میانجیگر باشیم مذاکرات بین‌الافغانی در موجودیت میانجیگری‌های با اعتماد و قوی به یک نتیجه مثبت منتج می‌شود ما در گذشته مذاکرات میان افغانی داشتیم که فقط موضوعات را سر سری حل و فصل کرده‌اند ریشه مانده و جنگ دوباره بروز کرده است».

این در حالی است که مذاکرات صلح افغانستان میان نماینده ایالات متحده و نمایندگان گروه طالبان از سر گرفته شده اما پس از حمله طالبان بر پایگاه نظامی ناتو در پروان، این مذاکرات برای مدت نامعلوم برای دومین بار متوقف گردید. قبل از این نیز، پس از حمله یک موتر بمب‌گذاری شده در ساحه «شش درک» شهر کابل توسط طالبان که باعث کشته شدن 12 تن به شمول یک سرباز امریکایی و یک سرباز رومانیایی شد، در پی آن دونالد ترامپ مذاکرات صلح با این گروه را لغو کرد.