.
.
.

حکومت افغانستان به دادگاه فدرال امریکا در مورد نورستانی: «می‌توانید تصمیم بگیرید»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان دوشنبه 16 دسامبر در واکنش به اتهام محمد یوسف نورسناتی، سناتور افغان توسط دادگاه فدرال امریکا اعلام کرد که جرم یک عمل شخصی است، می توانید تصمیم بگیرید.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، محمد یوسف نورستانی شهروندی افغان- امریکا را دارد در صورت که وی مرتکب عمل غیرقانونی در امریکا شده باشد، نهادهای عدلی و قضایی آن کشور می توانند در مورد وی تصمیم بگیرند.

صدیقی اضافه کرد، جرم یک عمل شخصی است هیچ کسی در هیچ مکانی نمی تواند «مافوق قانون» باشد.

در همین حال، ریاست اجرایی افغانستان از این تصمیم دادگاه فدرال امریکا در مورد محمد یوسف نورستانی استقبال کرده است.

قابل ذکر است که وزارت عدلیه (دادگستری) ایالات متحده یکشنبه 15 دسامبر احمد یوسف نورستانی، عضو مجلس سنا افغانستان را به اتهام «سرقت از دارایی عامه» محکوم کرد.

این وزارت با نشر خبرنامه ای نوشت، احمد یوسف نورستانی در دادگاه منطقه جنوبی کالیفرنیا امریکا اعتراف کرده که در ماه جولای 2015 و دسامبر 2018 در مورد سفرها و محل زندگی اش دروغ گفته و بیش از 100 هزار دالر از بودجه «رفاه اجتماعی» دولت امریکا به صورت غیرقانونی دریافت کرده است.

براساس قانون ایالت کالیفرنیا امریکا، «پول تأمین اجتماعی» یک برنامه‌ نیاز‌محور است که توسط اداره امنیت اجتماعی به افراد مسن، نابینا و معلول که درآمد کم دارند، اختصاص یافته است.

در این خبرنامه ذکر شده که احمد یوسف نورستانی ممکن است به 10 سال زندان و 250 هزار دالر جریمه مالی محکوم شود. قرار است حکم وی در ماه مارس 2020 صادر شود.

احمد یوسف نورستانی در پسٌت های مهم از جمله والی هرات، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در سال 2014 کار کرده و از سال 2018 تا کنون به عنوان سناتور در مجلس سنا افغانستان فعالیت دارد.