.
.
.

یونیسف: افغانستان «مرگبارترین منطقه جنگی جهان» برای کودکان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد سه‌شنبه 17 دسامبر یکبار دیگر تاکید کرد که افغانستان مرگبار ترین منطقه جنگی جهان برای کودکان است.

در گزارش یونیسف آمده است، در جریان 9 ماه سال جاری هر روز 9 کودک در جنگ افغانستان کشته یا معیوب شده اند.

در این گزارش آمده که آمار کشته و معیوب کودکان افغان در سال جاری نسبت به سال گذشته 11 درصد افزایش یافته است که حملات انتحاری، انفجاری و درگیری مسلحانه میان دولت افغانستان و مخالفان دولت باعث افزایش تلفات کودکان شده اند.

هنریتا فور، رییس اجرایی اداره یونیسف می‌گوید: «حتا با در نظر داشت شاخص‌های ناخوش‌آیند افغانستان، سال 2019 برای کودکان یک سال بسیار مرگ‌بار بوده است».

در گزارش یونیسف ذکر شده که 3.8 میلیون کودک به کمک‌های فوری نیاز دارند، 3.7 میلیون کودک از رفتن به مکتب بازمانده اند و از هر سه دختر یک نفر آن قبل از 18 سالگی عروسی می‌کنند.

یونیسف از تمام گروه‌های درگیری جنگ افغانستان خواسته است از حملات بالای مکاتب و بیمارستان‌ها دست بردارند و از کودکان محافظت کنند.

قابل ذکر است که نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) 10 دسامبر 2019 در اعلامیه‌ای نگرانی‌اش را نسبت به استفاده کودکان افغان در جنگ و خشونت‌های جنسی ابراز کرد. براساس اعلامیه یوناما، هنوز هم کودکان در افغانستان در معرض استخدام و استفاده‌ی طرف‌های درگیر در جنگ و خشونت جنسی قرار دارند.

براساس این اعلامیه، باوجود که در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در بخش تحصیلات و خدمات صحی کودکان در افغانستان صورت گرفته است، اما هنوز هم میلیون‌ها کودک در این کشور، از حقوق شان مانند حق تحصیل، صحت، تفریح محروم‌اند.

در این اعلامیه به نقل از فیونا فریزیر نماینده کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد آمده بود: «گوش‌دادن به قربانیان خشونت‌های حقوق بشری باید در صدر اولویت‌ها برای نهادهای افغانستان قرار بگیرد و بخصوص زمانی که قربانیان اطفال هستند، زیرا عدم وجود پاسخگویی زمینه را برای معافیت از مجازات و سوءاستفاده ناقضین حقوق بشر فراهم می‌کند.»