.
.
.

سناتور امریکایی در کابل: چگونگی پایان جنگ افغانستان برای ما مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لیندسی گراهام، سناتور برجسته حزب جمهوری‌خواه امریکا شامگاه دوشنبه 16 دسامبر با رهبران حکومت افغانستان در مورد کاهش سربازان امریکایی صحبت کرده و گفت، چگونگی پایان جنگ کابل برای دولت ایالات متحده مهم است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان امروز (سه‌شنبه 17 دسامبر) در صفحه رسمی توییترش نوشت، گراهام در این دیدار گفت، امیدوار است تا پروسه‌ صلح بدون قربانی دستاوردهای هجده سالۀ مردم افغانستان به ویژه حقوق زنان، نتیجه بدهد.

گراهام تاکید کرده: «چگونگی پایان جنگ در افغانستان، برای دولت امریکا مهم است و هدف اصلی سفر ما به کابل، ارزیابی وضعیت افغانستان بوده تا روی چگونگی کاهش مسوولانه‌ی نیروهای امریکایی درافغانستان بحث کنیم».

در همین حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در این دیدار گفته است، «تروریسم» هنوزهم به عنوان تهدید مشترک در برابر امنیت ملی دو کشور قرار دارد، و نیاز است تا به گونه‌ی مشترک در برابر آن مبارزه صورت گیرد.

غنی اضافه کرد: «اجماع عمومی در مورد صلح وجود دارد، اما؛ آتش بس و پرداختن به پناه گاه‌های امن طالبان درخارج ازافغانستان، پرسش‌های مردم ما است که به آن‌ها پاسخ داده شود».

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان نیز در دیدار با لیندسی گراهام و هیئت همراه‌اش در مورد انتخابات و بی‌طرفی نیروهای امنیتی صحبت کرد.

قابل ذکر است که شبکه خبری NBC امریکا شامگاه شنبه 14 دسامبر 2019 به نقل از سه مقام فعلی و سابق ایالات متحده نوشت، واشنگتن برنامۀ خروج چهار هزار سرباز اش را از افغانستان تا چند روز دیگر اعلام می‌کند.

این مقام‌های امریکایی گفته‌اند، آمار حضور سربازان امریکایی در افغانستان به 8 تا 9 هزار سرباز خواهد رسید.

این مقام‌های امریکایی در مورد آغاز خروج این سربازان چیزی نگفته اند، اما ممکن خروج آنها از افغانستان چند ماه زمان ببرد.

امریکا با نمایندگان طالبان تاکنون ده بار مذاکرات صلح را انجام داده که دهمین دور آن بتاریخ 12 دسامبر امسال پس از یک هفته مذاکرات، به طور «مؤقت» در دوحه قطر متوقف شد. قرار است بزودی این مذاکرات دوباره از سرگرفته شود.