.
.
.

افغانستان...عملیات دستگیری قیصاری پایان یافت؛ منابع: قیصاری موفق به فرار شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌ها در افغانستان دوشنبه 16 دسامبر تایید کردند که عملیات دستگیری نظام الدین قیصاری، فرمانده محلی در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ به پایان رسیده است.

به گزارش منابع خبری، عادل شاه عادل، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت بلخ گفته است، نیروهای امنیتی دیشب (شامگاه یکشنبه) وارد خانه نظام الدین قیصاری شدند و قرار است امروز دوشنبه آن محل به صورت اساسی تلاشی شود.

برخی منابع خبری گزارش دادند که قیصاری به کمک نیروهای جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، موفق به فرار از محل درگیری شده و از شهر مزار شریف به شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان رفته است.

اما نظام الدین قیصاری به برخی از رسانه‌ها گفته است که وی زنده است و در محل حضور دارد ولی دولت مرکزی می خواهد درگیری را متوقف و از راه گفتگو مشکل را حل کند.

وی مدعی است که نیروهای امنیتی بدون اطلاع قبلی به منزلش یورش بردند، اما مقام های امنیتی ولایت بلخ می گویند که برای بازداشت قیصاری به محل رفته بودند که با حمله مسلحانه روبرو شدند.

قابل ذکر است که نیروهای امنیتی افغان در بلخ شامگاه شنبه 14 دسامبر2019 پس از آن با افراد قیصاری درگیر شدند که پولیس خانه قیصاری را محاصره کرد.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بلخ در اعلامیه‌ای نوشت، پولیس حکم بازداشت نظام الدین قیصاری و افراد وابسته‌اش را دریافت کرده و بازداشت وی، خانه‌اش را محاصره کردند.

در این اعلامیه آمده، افراد وابسته به قیصاری باعث «تشنج اوضاع، بی بندوباری، اخاذی و باجگیری و اخلال امن عامه» در شهر مزار شریف شده‌اند.

به گفته وی، حکم بازداشت نظام‌الدین قیصاری پس از آن دریافت صادر شد که باشنده‌گان بلخ از زورگویی‌ها و بی‌نظمی‌های مردان مسلح مربوط به قیصاری شکایت کرده‌اند

نظام‌الدین قیصاری نماینده ویژه جنرال دوستم در ماه ژوئیه 2019 از سوی نیروهای ویژه افغان به اتهام «تهدید مقام‌های امنیتی به مرگ و قانون شکنی» در ولایت فاریاب دستگیر و برای بررسی به کابل منتقل گردید، در پی دستگیری وی، شماری از باشندگان ولایت فاریاب افغانستان 24 ژوئیه به کابل آمده‌ و در برابر دفتر کمیسیون حقوق بشر، خواستار به دادگاه کشانیدن قیصاری شدند.