.
.
.

استقبال امریکا از همکاری پاکستان با روند مذاکرات صلح افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شنبه 14 دسامبر در صفحه رسمی توییترش نوشت، از همکاری پاکستان در راستای تأمین صلح استقبال کرده است.

خلیلزاد در ادامه نوشت، در شهر اسلام آباد با شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان و مقام های دیگر آن کشور به شمول قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش در مورد مذاکرات صلح صحبت کرده است.

وی اضافه کرد: «از همکاری پاکستان برای تسهیل در کاهش خشونت و آتش بس در افغانستان استقبال کردم تا بتوانیم محور مذاکرات بین الافغانی باشیم».

سفارت امریکا در اسلام آباد نیز با نشر خبرنامه ای نوشت، این دیدار جمعه 13 دسامبر صورت گرفت و خلیلزاد با مقام های پاکستان در مورد روند مذاکرات صلح صحبت کرد.

امریکا با نمایندگان طالبان تا کنون ده بار مذاکرات صلح را انجام داده که دهمین دور آن دو روز پیش پس از یک هفته مذاکرات، به طور «مؤقت» در دوحه قطر متوقف شد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان جمعه 13 دسامبر در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مذاکرات صلح برای مدت کوتاهی متوقف شده تا طالبان با رهبری‌شان در باره موضوعات بنیادی، مشورت کنند».

خلیلزاد در ادامه نوشت: «در دیدار روز گذشته با نمایندگان طالبان در پیوند به حمله بر پایگاه نظامی بگرام، ابراز ناراحتی کردم، طالبان باید ثابت کنند که می‌توانند به خواست مردم افغانستان برای صلح پاسخ دهند».

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای حمله روز چهارشنبه 11 دسامبر بر بگرام (پایگاه نظامی امریکا) در ولایت پروان را بر عهده گرفتند.

این انفجار دو کشته و 73 زخمی برجای گذاشت، نخست یک مهاجم موتر بمب‌گذاری‌شده را بر در ورودی مرکز درمانی غیرفعال مربوط نیروهای کوریای جنوبی در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام کوبیده و چهار مهاجم دیگر داخل این مرکز درمانی شدند که پس از 14 ساعت درگیری تمام مهاجمان کشته شدند.

قابل ذکر است که نهمین دور مذاکرات صلح امریکا با طالبان سه ماه پیش توسط دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده متوقف شد و دلیل آن را حمله انتحاری طالبان در کابل دانست.

گروه طالبان 5 سپتامبر 2019 یک موتر بمب گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار دادند که در این رویداد 12 نفر به شمول یک سرباز امریکایی کشته و 42 نفر دیگر زخمی شدند.