.
.
.

مقام سابق طالبان: مذاکرات صلح در قطر پیشرفت‌های داشته اما توافق قطعی حاصل نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولوی قلم‌الدین وزیر سابق امر به معروف و نهی از منکر در رژیم طالبان پنج شنبه 12 دسامبر تایید کرد، مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در قطر به پیشرفت های دست یافته، اما تا هنوز به یک توافق قطعی نرسیده‌اند.

مولوی قلم الدین به خبرگزاری جمهور گفت، مقام‌های امریکایی اصرار به آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرت رسمی بین الافغانی دارند، اما نمایندگان طالبان استدلال‌شان این است تا زمانیکه توافقنامه امضا نشود این گروه به آتش‌بس عمومی و مذاکرات بین‌الافغانی حاضر نیست.

او اضافه کرد، طرفین روی کاهش خشونت به توافق خواهند رسید، ولی مساله درخواست آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی تا قبل از امضای توافقنامه نتیجه نخواهد داد.

این مقام سابق طالبان علاوه کرد، هر دوجانب روز گذشته در مورد چگونگی امضای توافقنامه صلح در کدام کشور با حضور نمایندگان کدام کشور بحث کردند و هنوز معلوم نیست آنها به توافق رسیده اند یا خیر؟

روند مذاکرات صلح در دوحه قطر در شرایطی جریان دارد که گروه طالبان چهارشنبه 11 دسامبر 2019 یک شفاخانه غیرفعال را در نزدیکی بگرام (پایگاه نظامی امریکا) در ولایت پروان افغانستان آماج حمله انتحاری قرار داد که مقام های افغان تایید کردند در این رویداد دو نفر کشته و 73 نفر دیگر زخمی شدند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا این حمله را شدیداً محکوم کرد و تاکید نمود، ایالات متحده برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان در کنار مردم و نیروهای امنیتی افغان می ایستد.