.
.
.

کمیسیون انتخابات افغانستان: نتیجه اولیه انتخابات را اعلام می‌کنیم

عبدالله عبدالله هشدار داد: اگر به خواست ما رسیدگی نشود بی‌تفاوت نخواهیم ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز سه‌شنبه 10 دسامبر اعلام کرد که احتمالا نتیجه اولیه انتخابات چهارشنبه 11 دسامبر اعلام شود، اما عبدالله عبدالله یکی از نامزدان پیشتاز در این انتخابات با هشدار به کمیسیون گفت، اگر نتایج بدون رسیدگی به خواست‌های «قانونی» آنان اعلام شود، قابل قبول نیست.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تایید کرد که احتمال دارد تا عصر امروز (چهارشنبه 11 دسامبر) نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کند. یک عضو این کمیسیون روز گذشته گفته بود: «روند انتخابات در یک حالت استثنایی قرار دارد و این کمیسیون باید در بارۀ نتایج این انتخابات تصمیم بگیرد».

اما عبدالله عبدالله یکی از نامزدان در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «در صورتی‌ که کمیسیون انتخابات نتایج ابتدائی را بدون رسیدگی به خواست‌های قانونی تیم های انتخاباتی اعلان کند، اعلان کمیسیون برای ما قابل قبول نبوده و در برابر آن بی‌تفاوت نخواهیم ماند».

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال (2019) برگزار شد، اما هنوز نتایج اولیه آن اعلام نشده است. جنجال‌ها و مخالفت‌ها بین دو تیم پیشتاز در انتخابات این کشور جریان دارد، اخیرا بر سر بازشماری آرا نیز این دو تیم «ثبات و همگرایی» و «دولت ساز» مخالفت‌هایی داشتند.

تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله مدعی است، کمیسیون انتخابات باید سه کتگوری از آرای انتخابات ریاست جمهوری که بیش از 300 هزار رای را شامل شده و از سوی شرکت «درملوک» بی‌اعتبار خوانده شده را باطل اعلام کند. هوادارن این تیم برای رسیدن به این خواست شان چندی قبل تظاهرات نیز راه‌اندازی کردند، اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 30 نوامبر در واکنش به تظاهرات این تیم اعلام کرد، این کمیسیون هرگز تسلیم زورآزمایی ستادهای انتخاباتی نخواهد شد. این کمیسیون تاکید کرد، نمی‌تواند قبل از انجام بررسی‌ها (تفتیش و بازشماری) آراء را باطل سازد.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای نوشت، کمیسیون مستقل انتخابات، بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت کرده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در روند انتخابات را به اشخاص، گروها و یا نهادی نداده و نمی‌دهد و تنها به آرای که اساس بایومتریکی داشته باشد، اعتبار می‌دهد. در این خبرنامه تاکید شد: «کمیسیون تمامی فرایندهای انتخاباتی را مطابق قوانین نافذه، لوایح و طرزالعمل‌های مصوب کمیسیون به پیش می‌برد».