.
.
.

خواست فعالان مدنی افغانستان از سازمان ملل: به پرونده پناهجو ایرانی در کابل رسیدگی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از منابع خبری دوشنبه 9 دسامبر گزارش دادند که شماری از فعالان فرهنگی و مدنی افغانستان برای همایون زارعان، پناهجوی ایرانی در کابل از نمایندگی سازمان ملل خواسته که به پرونده وی رسیدگی کند.

این فعالان فرهنگی و مدنی افغان می گویند، وضعیت بهداشتی همایون زارعان وخیم است و نمایندگی سازمان ملل متحد باید به پرونده وی فوری رسیدگی کند.

آنها کارزار جمع آوری امضا برای حمایت از این پناهجوی ایرانی را به راه انداخته که تا کنون 400 نفر آن را امضا کرده اند.

این فعالان فرهنگی و مدنی افغانستان تاکید می کنند که نمایندگی سازمان ملل باید براساس کنوانسیون حمایت از پناهجویان سیاسی به خواست این پناهجوی ایرانی رسیدگی کند و وی را به کشور سوم انتقال دهد.

همایون زارعان، پناهجوی ایرانی در حال حاضر در کمپ مهاجران در کابل زندگی می کند وی می گوید به دلیل عدم توجه دفتر امور پناهندگان سازمان ملل متحد، 19 روز می شود که دست به اعتصاب غذایی زده است.

مسئولان دفتر امور پناهندگان سازمان ملل متحد در کابل هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

دلایل پناهجویی همایون زارعیان به افغانستان

همایون زارعیان، شهروند ایرانی که از افغانستان تقاضای پناهندگی سیاسی کرده پنج‌شنبه 10 اکتبر 2019 دلایل پناهجویی خود را در گفت‌وگو با کانال «یک» شرح داد.

این پناهجوی ایرانی گفت، به این دلیل افغانستان را برای پناهندگی انتخاب کرده که به گفته او «اینجا جای زندگی است و زبان تو را می‌فهمند وقتی درد میکشی، میفهمند. اینجا وقتی یک پولیس دستور داده می‌شه که اینها را از اینجا بیرون کن و شب میآید یک لیوان آب دست من میده و غذا برای من میاره، شما غیر از حس انسانی، چه اسمی برایشان می‌گذارید».

این پناهجوی ایرانی شش سال است که در افغانستان زندگی می‌کند و یک سال زندانی شده است. او از دفتر امور پناهندگان سازمان ملل متحد خواهان پناهندگی سیاسی در افغانستان شده است، اما هنوز از این نهاد جهانی پاسخی دریافت نکرده است.

همایون زارعیان مدعی است، در ایران حق زندگی ندارد و نباید در افغانستان فرصت زندگی از او گرفته شود.

این پناهجویی ایرانی میخواهد به او شناسنامه افغان یا پاسپورت (گذرنامه) افغان داده شود. زارعیان از دفتر امور پناهندگان سازمان ملل خواهان جای امن است و به گفته او فرق نمی‌کند هرجای باشد.

قابل ذکر است که افغانستان یکی از ناامن ترین کشورهای جهان است و بیش از 40 سال است که جنگ در این کشور جریان دارد با این همه این پناهجو افغانستان را برای زیستن به کشور خود ترجیح می‌دهد.

براساس گزارش‌ها، سالانه هزاران افغان به دلایل مختلف کشورشان را ترک می‌کنند و به کشورهای مختلف به خصوص کشورهای اروپایی مهاجرت میکنند، اما این اولین بار است که یک پناهجویی ایرانی خواهان پناهندگی سیاسی در افغانستان است.