.
.
.

کاهش 30 درصدی حضور خبرنگاران زن در ولایت بغلان افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرکز حمایت از زنان خبرنگار در افغانستان یکشنبه 8 دسامبر اعلام کرد، حدود 30 درصد حضور خبرنگاران زن در ولایت بغلان در جریان نزدیک به دو سال گذشته کاهش یافته است.

این مرکز با نشر خبرنامه ای نوشت: «طی گزارشی که مرکز در مارچ 2018 نشر کرده بود، تعداد خبرنگاران زن در بغلان به 35 تن می‌رسید که بنا برمشکلات امنیتی و اقتصادی در رسانه‌ها، تعداد این خبرنگاران به 25 تن کاهش یافته است».

فعالان حقوق زنان و خبرنگاران زن در ولایت بغلان می‌گویند که در چند سال اخیر حضور و فعالیت زنان در ادارات مختلف به خصوص رسانه‌ها در این ولایت گسترده‌تر از سال‌های اخیر شده است اما وجود مشکلات متعدد ممکن در آینده نزدیک سبب کاهش سهم و نقش خبرنگاران زن در بغلان شود.

خبرنگاران زن در ولایت بغلان اضافه کردند: «با آنکه خبرنگاران زن در ولایت بغلان با معاش ناچیز و تعداد زیادی شان هم با وجودی که مسلکی از این رشته فارغ هستند، بدون معاش در رسانه‌ها کار می‌کنند ولی بازهم با قبول کردن این همه چالش‌ها در 15 رسانه ولایت بغلان، 25 زن مصروف کار رسانه‌ای هستند».

قابل ذکر است که نهادهای حامی خبرنگاران در افغانستان اخیراً اعلام کرده بودند که فعالیت خبرنگاران زن در حال کاهش است و در 17 ولایت این کشور هیچ خبرنگار زن وجود ندارد.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان دوشنبه 2 دسامبر اعلام کرد که مقرره‌ حقوق تقاعد کارکنان نهادهای غیردولتی یا سکتور خصوصی طی حکمی از سوی مقام ریاست‌جمهوری این کشور نافذ شده است.

براساس این مقرره،‌ نهادهای غیردولتی و سکتور خصوصی «مکلف به پرداخت یک ماه معاش در بدل هر سال کار یک کارکن» خواهند شد.

در اعلامیه‌ی وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان آمده است، این مقرره نخستین سند تقنینی در پیوند به پرداخت حقوق کارکنان ادارات غیردولتی و سکتور خصوصی در افغانستان است که در سه فصل و 22 ماده تدوین شده است.

در همین حال، فدراسیون نهادهای خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان گفت، با اعلام انفاذ مقرره تنظیم حقوق بازنشستگی(تقاعد) بخش خصوصی از سوی وزارت عدلیه، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها نیز از این حقوق برخودار می‌شوند.

این فدراسیون اعلام کرد، مقرره تنظیم حقوق بازنشستگی بخش خصوصی به پیشنهاد این فدراسیون و به همکاری اتحادیه ملی کارگران افغانستان، دو سال قبل طرح شده بود و در نشست‌هایی که نمایندگان فدراسیون و اتحادیه ملی کارگران با مقامات وزارت‌های عدلیه، اطلاعات و فرهنگ، کار و امور اجتماعی داشتند، مسوده این مقرره در تابستان سال گذشته نهایی شده بود.