.
.
.

توقف حملات انتحاری طالبان و حملات شبانه نیروهای ناتو محور مذاکرات صلح امریکا وطالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نزدیک به گروه طالبان تایید کردند که در مذاکرات صلح نمایندگان این گروه با امریکا یک‌شنبه 8 دسامبر در مورد توقف حمله‌های انتحاری‌ و انفجاری این گروه و حمله‌های شب‌هنگام نیروهای خارجی بحث کرده‌اند و احتمال دارد در روزهای آینده روی آن توافق شود.

این منابع طالبان به «تلویزیون یک افغانستان» گفته‌اند، کاهش خشونت و توقف حملات شبانه‌ی نیروهای خارجی بحث روز گذشته‌ زلمی خلیلزاد و گروه طالبان در قطر بوده اما تاکنون توافقی در این مورد به دست نیامده است.

در همین حال، ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز گفت، خوشبین است که گفت‌وگوهای قطر منجر به ختم جنگ و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود زیرا شرط حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوها کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس است.

با این حال علی امیری، آگاه سیاسی به این باور است که این بار امریکا و طالبان اختلاف جدی با هم در روند صلح ندارند و رایزنی‌های قطر نتیجه خواهد داد؛ هر چند این نتیجه‌ ممکن است تضمین‌کننده‌ی 100 درصدی گفت‌وگوهای طالبان با حکومت افغانستان نباشد.

حامدکرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان در اعلامیه‌ای از طرف‌های گفت‌وگو کننده خواست، باید برآیند بحث‌شان پایان خشونت‌ها باشد تا زمینه‌ی زندگی صلح‌آمیز فراهم شود.

اما منابع طالبان می‌گویند، در پیوند به آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها زمانی تصمیم گرفته می‌شود که گفت‌وگوهای قطر، به نتیجه برسد.

روند مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان شنبه 7 دسامبر در شهر دوحه قطر از سرگرفته شد. مذاکرات صلح امریکا با طالبان پس از آنکه گروه طالبان 5 سپتامبر 2019 یک موتر بمب‌گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار دادند و در این رویداد 12 نفر به شمول یک سرباز ارشد امریکایی و یک سرباز رومانیایی کشته شدند، متوقف شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده 8 سپتامبر سال جاری در واکنش به این حمله مذاکرات صلح کشورش با نمایندگان طالبان را متوقف کرد اما 22نوامبر امسال او در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت، با گروه طالبان روی یک توافقنامه جدید کار می‌کند.