فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پارلمان افغانستان: نهادهای داخلی و بین‌المللی طرح ترور ناکامورا را جدی بررسی کنند

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در نشست عمومی شنبه 7 دسامبر تاکید کردند که طرح ترور تتسو ناکامورا پزشک جاپانی(ژاپنی) توسط نهادهای کشفی داخلی و بین‌المللی به صورت جدی بررسی شود.

  برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان سازمان استخباراتی پاکستان را به ترور تتسو ناکامورا و همکارانش متهم کردند.

  به گزارش منابع خبری افغانستان، بلقیس‌روشن، عضو مجلس نمایندگان این کشور مدعی شد: «کسی که واقعاٌ افغان‌ها را دوست داشت و کشور خود را برای کار در افغانستان ترک کرده بود، "آی‌اس‌آی" جانش را گرفت تا مردم افغانستان همچنان فقیر زندگی کنند».

  بلقیس روشن ادعا کرد، پاکستانی‌ها به دلیل اینکه ناکامورا، آب‌های افغانستان را کنترل کرده بود و نمی‌گذاشت تا رایگان به خاک پاکستان سرازیر شود، کینه‌ی او را در دل گرفته بودند.

  در همین حال، ده‌ها شهروند افغانستان روز جمعه 6 دسامبر در مقابل سفارت پاکستان در کابل اعتراض کردند و سازمان استخباراتی پاکستان را به کشتن ناکامورا و همکارانش متهم نمودند.

  تتسو ناکامورا یک دوکتور (پزشک) جاپانی (ژاپنی) بود که 30 سال در افغانستان خدمت کرد. او 73 سال داشت که بامداد چهارشنبه 4 دسامبر 2019 با پنج همکارش در یک حمله مسلحانه در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شد. هنوز هیچ گروهی به شمول طالبان مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

  اما شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار در شرق افغانستان پنج شنبه 5 دسامبر تایید کرد، قتل تتسو ناکامورا انگیزه سیاسی دارد در بیرون از افغانستان برنامه‌ریزی شده است.

  میاخیل گفت، شواهد در دست دارد که نشان می‌دهد، ناکامورا به دلیل کارهایش در بخش مدیریت آب کشته شد به زودی این شواهد را رسانه‌ای خواهد کرد.

  از سوی دیگر، همسر و دختر تتسو ناکامورا برای انتقال جسد او به کابل پایتخت افغانستان آمدند و محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در دیدار با آنها، کشته شدن ناکامورا را یک «فاجعه بزرگ» خواند.

  براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، قرار است بعد از ظهر امروز شنبه 7 دسامبر جسد ناکامورا با برگزاری مراسم ویژه به کشور جاپان (ژاپن) منتقل شود. رییس جمهوری محمد اشرف غنی در این مراسم اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران