فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تیفا: تلاش‌هایی جریان دارد تا پروسه انتخابات افغانستان به خشونت کشیده شود

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) چهارشنبه 4 دسامبر اعلام کرد که تلاش‌هایی جریان دارد تا پروسه انتخابات ریاست جمهوری این کشور به خشونت کشیده شود.

  به گزارش منابع خبری، نعیم ایوب‌زاده رییس تیفا در یک نشست خبری در کابل بدون اینکه از فرد یا گروهی نام ببرد گفت، در این اواخر تلاش‌هایی به راه افتاده تا پروسه انتخابات به خشونت کشیده و آرای مردم نادیده گرفته شود.

  جنجال‌ها و مخالفت‌ها بین دو تیم پیشتاز در انتخابات افغانستان و همچنان با کمیسیون انتخابات جریان دارد، اخیرا بر سر بازشماری آرا نیز این دو تیم «دولت ساز» و «ثبات و همگرایی» مخالفت‌هایی داشتند. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اخیراً با وجود مخالفت‌ها، روند بازشماری و تفتش آرا را آغاز کرد اما تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله تاکید کرد، تصمیم کمیسیون قابل قبول نیست.

  تیم انتخاباتی عبدالله مدعی است، کمیسیون انتخابات باید سه کتگوری از آرای که بیش از 300 هزار رای را شامل شده و از سوی شرکت درملوک بی‌اعتبار خوانده شده را باطل اعلام کند. این تیم تظاهراتی را 29 نوامبر در شهر کابل راه‌اندازی کرد اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در واکنش به تظاهرات این تیم اعلام کرد، این کمیسیون هرگز تسلیم زورآزمایی ستادهای انتخاباتی نخواهد شد.

  این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای نوشت، کمیسیون مستقل انتخابات، بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت کرده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در روند انتخابات را به اشخاص، گروها و یا نهادی نداده و نمی‌دهد و تنها به آرای که اساس بایومتریکی داشته باشد، اعتبار می‌دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران