.
.
.

در پی ترور چند دادستان‌ در افغانستان نهادهای عدلی‌وقضایی خواستار تامین امنیت‌شان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدفرید حمیدی، دادستان کل و سیدیوسف حلیم، قاضی القضات افغانستان دوشنبه دوم دسامبر در دیداری با رییس‌جمهوری این کشور از او خواستار تأمین امنیت کارمندان نهادهای عدلی و قضایی شدند.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، دادستان کل و قاضی القضات این کشور خواستار تامین امنیت کارمندان نهادهای عدلی و قضایی و توجه بیشتر به قطعه‌ی امنیت قضات شدند.

در این دیدار، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است، نهادهای امنیتی روی یک طرح منظم به‌خاطر تأمین امنیت قاضیان، دادستان‌ها و تأسیسات مربوط به نهادهای عدلی و قضایی کار می‌کنند.

از حدود یک ماه به این‌سو، ترور دادستان‌ها و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به‌گونه‌‌ای بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است. در پی این افزایش ترور، دادستانی کل افغانستان اعلام کرده بود که از آغاز سال جدید خورشیدی تا کنون 14 دادستان ترور شده‌اند. اما از آن زمان تا کنون، تنها در کم‌تر از 15 روز چهار دادستان دیگر نیز کشته شده‌اند.

این آمار‌ها نشان می‌دهد که در هشت ماه گذشته، در هر ماه دو یا سه دادستان و در مجموع 18 دادستان و کارمند مسلکی دادستانی ‌کل این کشور کشته شده‌اند. تنها در یک هفته‌ی جاری سه دادستان در کابل و غزنی کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.