.
.
.

امریکا: کاهش سربازان ما در افغانستان به توافق صلح با طالبان بستگی نخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت، هرگونه خروج و کاهش سربازان امریکایی در افغانستان لزوماً به توافق صلح با طالبان بستگی نخواهد داشت.

اسپر اضافه کرد، ممکن است کاهش سربازان امریکایی در افغانستان بدون توافقنامه صلح با نمایندگان طالبان نیز صورت گیرد.

او گفت: «من احساس اطمینان می‌کنم که ما می‌توانستیم شمار نیروهای مانرا در افغانستان کاهش دهیم و تا هنوز مطمئنم که افغانستان برای تروریستان که امریکا را مورد حمله قرار دهند، جایی امنی نخواهد بود. متحدان ما همچنان به کاهش نیروهای ما موافق اند».

وزیر دفاع امریکا در مورد آتش‌بس در جنگ افغانستان اشاره کرده گفت، آتش‌بس می‌تواند منجر به کاهش چشمگیر خشونت‌ها شود در صورت که طرفین به آن احترام بگذارند، اما فرماندهان نظامی امریکا به تهدیدهای مرتبط به دو گروه شبه نظامی دیگر در افغانستان داعش و القاعده توجه می‌کنند.

قابل ذکر است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا، شامگاه پنج‌شنبه 28 نوامبر در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد و گفت، واشنگتن نیروهایش را بطور عمده کاهش خواهد داد؛ اما او از آمار دقیقی حرف نزد.

براساس گزارش ریترز، در حال حاضر حدود 13000 نیروی امریکایی و هزاران سرباز دیگر ناتو در افغانستان فعالیت دارند که تا کنون 2400 سرباز امریکایی در جنگ افغانستان کشته و هزاران سرباز دیگر امریکایی زخمی شده‌اند.