.
.
.

وزارت خارجه افغانستان کشته شدن سه شهروند افغان در اعتراضات ایران را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان یکشنبه اول دسامبر 2019 تایید کرد که سه شهروند افغان در اعتراضات اخیر ایران کشته شدند.

گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان گفته است سه خانواده افغان در ایران به سفارت افغانستان در تهران مراجعه کرده و خواهان تحویل‌گیری اجساد سه عضو خانواده آنها از دولت ایران شدند.

هیواد در مصاحبه با شبکه ایران انترنشنال گفت، مسئولان سفارت افغانستان در تهران در این مورد تلاش دارند و برای تحویل‌گیری اجساد این سه شهروند افغان با مقام‌های ایرانی در تماس هستند.

قابل ذکر است که تاکنون هیچ آمار رسمی درباره کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران که یکی از خونبارترین اعتراضات تاریخ این کشور توصیف شده، وجود ندارد. سازمان عفو بین‌الملل آخرین بار تعداد کشته‌شدگان را 161 نفر اعلام کرد ولی از مردم ایران خواست این سازمان را در «حقیقت‌یابی و دادخواهی» یاری کرده و «اطلاعات و اسناد مرتبط با جان‌باختگان و بازداشت شدگان اعتراضات» اخیر را برای این سازمان بفرستند.

«کلمه»، وبسایت نزدیک به میرحسین موسوی، شنبه 30 نوامبر 2019 گزارش کرد که تنها در شهریار در غرب تهران و مناطق پیرامون آن، 100 نفر از شهروندان معترض به افزایش 300 درصدی قیمت بنزین، در نتیجه «شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده از تیربار مسلسل» کشته شده‌اند.

اما محمد جعفر منتظری، دادستان ایران با ابراز خوشحالی از این‌که رسانه‌ها به آمار کشته‌شدگان اعتراضات دسترسی ندارند، گفت: «خوشبختانه افراد خارج از کشور هیچ دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند به همین دلیل آنها آمارهای مختلفی می‌دهند که هیچ کدام از آنها اعتبار ندارد».

در روزهای گذشته حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران گفته بود که تعداد بازداشت شدگان اعتراضات هفته گذشته در ایران حدود 7 هزار نفر است.