کمیسیون انتخابات افغانستان به تیم عبدالله: هرگز تسلیم زورگویی نخواهیم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شنبه 30 نوامبر در واکنش به تظاهرات تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرد، این کمیسیون هرگز تسلیم زورآزمایی ستادهای انتخاباتی نخواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید کرد، این کمیسیون نمی‌تواند قبل از انجام بررسی‌ها (تفتیش و بازشماری) آراء را باطل سازد.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای نوشت، کمیسیون مستقل انتخابات، بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت کرده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در روند انتخابات را به اشخاص، گروها و یا نهادی نداده و نمی‌دهد و تنها به آرای که اساس بایومتریکی داشته باشد، اعتبار می‌دهد.

در این خبرنامه تاکید شده: «کمیسیون تمامی فرایندهای انتخاباتی را مطابق قوانین نافذه، لوایح و طرزالعمل‌های مصوب کمیسیون به پیش می‌برد».

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از تمام جوانب دیدخل، سیاسیون و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواسته که در امر بازشماری و تفتیش هفت ولایت باقی مانده همکاری نموده و بگذارند تا کمیسیون مکلفیت های قانونی خود را مطابق با احکام قانون و طرزالعمل‌های مصوب به انجام برساند.

عصمت‌الله مل، معاون کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفت: «کمیسیون مستقل انتخابات با درنظر داشت قوانین نافذۀ کشور، قانون انتخابات، لوایح و طرزالعمل‌ها تمام کارهای خود را مطابق قانون انجام داده‌است.»

تظاهرات هوادران تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله روز جمعه 29 نوامبر در شهر کابل راه‌اندازی شد.

این تیم انتخاباتی مدعی است، کمیسیون انتخابات باید سه کتگوری از آرای انتخابات ریاست جمهوری که بیش از 300 هزار رای را شامل شده و از سوی شرکت درملوک بی‌اعتبار خوانده شده را باطل اعلام کند. مظاهره کنندگان شعارهای «مرگ بر تقلب» و «مرگ بر تقلب کاران» سر دادند.

در همین حال، شاه حسین مرتضوی، مشاور رییس جمهوری افغانستان در انتقاد به این تظاهرات نوشت: «رهبرزاده ها با موتر زره تظاهرات می کنند!!».

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی سه شنبه 26 نوامبر امسال خطاب به تیم ثبات و همگرایی در صفحه فیسبوکش نوشت، توطیه علیه جان و مال مردم بخاطر برهم زدن نظم عامه جرم و خیانت ملی است.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «توطیه و دسیسه برضد جان و مال مردم ، بخاطر برهم زدن نظم عامه ، بخاطر ساقط سازی قسمی و یا کلی نظام و یا هم فلج سازی اقتصاد کشور جهت امتیاز گیری سیاسی از هر سمت و سو که باشد جرم و خیانت ملی پنداشته می شود».

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال برگزار شد، اما هنوز نتایج اولیه آن اعلام نشده است. جنجال‌ها و مخالفت‌ها بین دو تیم پیشتاز در انتخابات این کشور جریان دارد، اخیرا بر سر بازشماری آرا نیز این دو تیم مخالفت‌هایی داشتند. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اخیراً با وجود مخالفت‌ها، روند بازشماری و تفتش آرا را آغاز کرد اما تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله تاکید کرد، تصمیم کمیسیون قابل قبول نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید