ترامپ در سفری غیرمنتظره در افغانستان: سربازان ما به طور عمده کاهش خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رییسجمهوری ایالات متحده امریکا، شامگاه پنج‌شنبه 28 نوامبر در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد و گفت، واشنگتن نیروهایش را «بطور عمده» کاهش خواهد داد؛ اما او از آمار دقیقی حرف نزد.

امریکا در حال حاضر 14 هزار سرباز در افغانستان دارد که در بخش‌های آموزش و مشوره‌دهی نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

ترامپ در این سفر با محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان در پایگاه نظامی بگرام دیدار کرد و در مورد مسایل این کشور گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید با نشر خبرنامه‌ای نوشت، دونالد ترامپ وارد افغانستان شده و مراسم «شگرگزاری» را با سربازان کشورش در پایگاه نظامی بگرام انجام می‌دهد؛ او حدود دو ساعت در بگرام خواهد بود.

ترامپ گفت: «طالبان می‌خواهند به توافقی برسد، خواهیم دید که آیا می‌توانند به توافقی برسند یا نه. اگر برسند که رسیدند، اگر نه هم که خوب نرسیدند. اشکالی ندارد».

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز نوشت، ترامپ درسفری غافلگیرانه در افغانستان اعلام کرد، مذاکرات را با طالبان دوباره آغاز کرده است.

دونالد ترامپ گفته که طالبان آتش بس می خواهد و در شش ماه گذشته پیشرفت های در مذاکرات صلح به دست آمده است.

قابل ذکر است که دونالد ترامپ بتاریخ 8 سپتامبر امسال مذاکرات صلح با نمایندگان را متوقف کرد و دلیل آن را حمله انتحاری طالبان در کابل اعلام کرد.

گروه طالبان 5 سپتامبر امسال یک موتر بمب‌گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار داد که بر اثر آن، 12 تن به شمول یک سرباز امریکایی و یک سرباز رومانیایی کشته شدند، در پی آن دونالد ترامپ مذاکرات صلح با این گروه را لغو کرد.

از سوی دیگر، دو استاد «دانشگاه امریکایی افغانستان» اخیراً از بند طالبان آزاد شدند. این دو استاد دانشگاه «امریکایی افغانستان» در سال 2016 از کابل ربوده شدند و سه سال در بند طالبان بودند، پس از مبادله با انس حقانی و دو عضو زندانی دیگر شبکه حقانی از بند این گروه آزاد شدند.

پس از آن دونالد ترامپ به تازگی در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفته بود، با گروه طالبان روی یک توافقنامه جدید کار می‌کند. ترامپ در این مصاحبه گفت: «ما اکنون با طالبان روی یک توافق جدید کار می‌کنیم. می‌بینیم که چه می‌شود. ما بار پیش نزدیک شده بودیم که به توافق برسیم».

ترامپ در افغانستان
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید