جان بس خطاب به امنیت ملی: از این شیوه اعتراف‌گیری به سبک شوروی سابق ناراحت شدم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفیر امریکا در کابل در واکنش به نشر ویدیویی از اعتراف دو فعال مدنی از سوی امنیت ملی افغانستان گفت، از این شیوه‌‌ اعتراف‌گیری به سبک «شوروی سابق» عمیقاً ناراحت شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان سه‌شنبه 26 نوامبر اعلام کرد، از دو فعال مدنی ولایت لوگر که گزارشی را درباره سوء‌استفاده جنسی از دانش‌آموزان در ولایت لوگر نشر کرده بودند، تحقیقات انجام دادند و این دو تن برای پناهندگی در خارج از کشور این ادعاها را کرده بودند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، این دو فعال مدنی ولایت لوگر به دلیل محافظت از تهدیدات به مکان امن منتقل شدند.

در خبرنامه این ریاست آمده که ادعاهای این دو نفر مبنی به بدرفتاری جنسی در برخی از مکاتب ولایت لوگر بدون مدرک، ثبوت و شواهد بوده است و این ادعاها به‌شکل غیرمسکلی به هدف ایجاد یک «ماجرا و سپس درخواست پناهندگی در یکی از کشورهای خارجی برای خانواده‌اش» انجام شده است.

قابل ذکر است که دو فعال مدنی ولایت لوگر اخیراً به شبکه طلوع نیوز و روزنامه گاردین مدعی شده بودند که 576 کودک پسر در شش مکتب این ولایت در جنوب افغانستان مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته‌اند.

هیأت حقیقت یاب مجلس نمایندگان افغانستان در مورد بدرفتاری جنسی در مکاتب لوگر دوشنبه 25 نوامبر گفته بود که این دو فعال مدنی از چهار روز به این طرف ناپدید شده‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی همچنین ویدیویی از این دو نفر منتشر کرد که در آن ادعای امنیت ملی را تایید می‌کنند، ولی مشخص نیست که این اظهارات تحت چه شرایطی و چگونه از آنها گرفته شده است. در این ویدیو، یکی از آنها متنی را از روی کاغذ می‌خواند.

جان بس سفیر امریکا در کابل در واکنش به این اعترافات نوشته است: «از این شیوه‌‌ اعتراف‌گیری به سبک شوروی سابق عمیقاً ناراحت شدم. گرفتن اعتراف به اجبار از فعالان جامعه مدنی که هدف شان محافظت از کودکان افغان است، ترسناک است».

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز از دولت این کشور خواست، دو فعال مدنی ولایت لوگر را هرچه زودتر از قید رها سازند.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای نوشت، بازداشت غیرقانونی موسی محمودی و احسان الله حمیدی، دو فعال مدنی که در تحقیق و بازتاب سوءاستفاده جنسی از کودکان در ولایت لوگر دخیل بودند، شدیداً قابل نگرانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید