کمیسیون حقوق بشر افغانستان: فعالان مدنی ولایت لوگر هرچه زودتر آزاد شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سه‌شنبه 26 نوامبر از دولت این کشور خواست، دو فعال مدنی ولایت لوگر را هرچه زودتر از قید رها سازند.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای نوشت، بازداشت غیرقانونی موسی محمودی و احسان الله حمیدی، دو فعال مدنی که در تحقیق و بازتاب سوءاستفاده جنسی از کودکان در ولایت لوگر دخیل بودند، شدیداً قابل نگرانی است.

در این خبرنامه آمده است، کمیسیون مستقل حقوق بشر «بازداشت این دو فعال مدنی از سوی ریاست عمومی امنیت ملی را، در تقابل آشکار با قوانین نافذه کشور و خلاف معیارهای پذیرفته شده حقوق بشر می‌داند و از مقامات مربوط می‌خواهد هرچه زودتر این دو فعال مدنی را رها ساخته و از تأمین امنیت‌شان، به گونه کامل و واضح اطمینان دهد».

در همین حال، سازمان عفو بین الملل نیز با نشر خبرنامه‌ای خواهان آزادی فوری این دو فعال مدنی ولایت لوگر شده است.

امنیت ملی: این دو فعال مدنی برای پناهندگی چنین ادعاهای کرده بودند

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، این دو فعال مدنی ولایت لوگر به دلیل محافظت از تهدیدات به مکان امن منتقل شدند.

در خبرنامه این ریاست آمده که ادعاهای این دو نفر مبنی به بدرفتاری جنسی در برخی از مکاتب ولایت لوگر بدون مدرک، ثبوت و شواهد بوده است و این ادعاها به‌شکل غیرمسکلی به هدف ایجاد یک «ماجرا و سپس درخواست پناهندگی در یکی از کشورهای خارجی برای خانواده‌اش» انجام شده است.

قابل ذکر است که دو فعال مدنی ولایت لوگر اخیراً به شبکه طلوع نیوز و روزنامه گاردین مدعی شده بودند که 576 کودک پسر در شش مکتب این ولایت در جنوب افغانستان مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته‌اند.

هیأت حقیقت یاب مجلس نمایندگان افغانستان در مورد بدرفتاری جنسی در مکاتب لوگر دوشنبه 25 نوامبر گفته بود که این دو فعال مدنی از چهار روز به این طرف ناپدید شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید