ثبات‌‌‌وهمگرایی: اگر تا شنبه آرای تقلبی باطل اعلام نشود تظاهرات راه‌اندازی می‌کنیم‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سه‌شنبه 26 نوامبر به کمیسیون مستقل انتخابات این کشور هشدار داد، اگر تا سه روز دیگر آرای به گفته آنان «تقلبی» باطل اعلام نشود، به خیابان خواهند آمد.

عنایت الله فرهمند، معاون اول تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی در یک گردهمایی مردمی در کابل هشدار داد، اگر تا روز شنبه هفته آینده، کمیسیون انتخابات آرای تقلبی را باطل اعلام نکند، این تیم اقدامات بازدارنده‌یی را در برابر تقلب روی دست می‌گیرد و تظاهرات گسترده مردمی را راه‌اندازی خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور، فرهمند اضافه کرد، کمیسیون انتخابات سه روز (تا شنبه هفته آینده) مهلت دارد تا آرای به گفتۀ او تقلبی را ابطال کند در غیر آن، تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی فصل جدیدی از اقدامات بازدارنده در برابر تقلب را روی دست خواهد گرفت.

به گفتۀ وی، کمیسیون انتخابات باید سه کتگوری از آرای انتخابات ریاست جمهوری که بیش از 300 هزار رای را شامل شده و از سوی شرکت درملوک بی‌اعتبار خوانده شده را باطل اعلام کند.

فرهمند مدعی شد که اگر آرای تقلبی یاد شده باطل اعلام شود تیم ثبات و همگرایی نزدیک به 52 درصد آرای انتخابات را از آن خود خواهد کرد.

وی ادعا کرد، به همین دلیل کمیسیون انتخابات از سوی ارگ ریاست جمهوری تحت فشار قرار گرفته و قادر نیست آرای یاد شده را باطل اعلام کند به گفتۀ او کمیسیون زیر فشار ارگ روند بازشماری آرای تقلبی را به پیش می‌برد.

معاون تیم ثبات و همگرایی هواداران این تیم را برای پیوستن به جمع معترضین در هفت ولایت که با مسدود کردن دروازه دفترهای ولایتی کمیسیون مانع پروسه بازشماری آرا شده‌اند تشویق کرد.

همزمان با پروسه بازشماری بخشی از آرای انتخابات هواداران تیم ثبات و همگرایی در 14 ولایت مانع این پروسه شدند؛ اما فرهمند می‌گوید، کمیسیون با استفاده از نیروهای امنیتی درشماری از ولایات اعتراضات مردم را برهم زده و تنها در هفت ولایات اعتراضات مردمی ادامه دارد.

عنایت الله فرهمند نیروهای امنیتی را به اهانت معترضین در ولایت بغلان متهم کرده افزود که این نیروها از موترهای آب‌پاش و گاز اشک‌آور علیه اعتراض کنندگان استفاده کرده‌اند.

قابل ذکر است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال در سراسر این کشور برگزار شد، اما هنوز نتایج اولیه آن اعلام نشده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اخیراً با وجود مخالفت‌ها، روند بازشماری و تفتش آرا را آغاز کرد و گفت که نتایج بازشماری آرا 23 ولایت به کابل رسیده است؛ به دلیل مخالفت‌ها در هفت ولایت کشور هنوز بازشماری آرا صورت نگرفته است.

این کمیسیون اعلام کرد، آرای 1179 محل رای‌دهی در نتیجه بازشماری و تفتیش آرا باطل ثابت شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید