افغانستان..امرالله صالح خطاب به تیم عبدالله: توطیه علیه مردم جرم و خیانت ملی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی سه شنبه 26 نوامبر بار دیگر خطاب به تیم ثبات و همگرایی در صفحه فیسبوکش نوشت، توطیه علیه جان و مال مردم بخاطر برهم زدن نظم عامه جرم و خیانت ملی است.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «توطیه و دسیسه برضد جان و مال مردم ، بخاطر برهم زدن نظم عامه ، بخاطر ساقط سازی قسمی و یا کلی نظام و یا هم فلج سازی اقتصاد کشور جهت امتیاز گیری سیاسی از هر سمت و سو که باشد جرم و خیانت ملی پنداشته میشود».

صالح در ادامه نوشت: «اسناد غیر قابل انکار وجود دارد که هسته بحران تیم ثبات و همگرایی برای فلج سازی زنده گی در شهر و زمین گیر سازی پولیس برنامه ریزی میکردند. افشا گری ها باعث شد که اولا اسم خود را از هسته بحران تغییر بدهند و ادعا کنند که ارتباط به ثبات و همگرایی ندارند که ناممکن است. قصه معلوم است».

وی تاکید کرد، اگر به بهانه این و آن و بخصوص مسایل سیاسی به جان مردم و دارایی‌های شخصی و عام دست‌اندازی صورت گیرد آدرس هسته بحران معلوم است.

صالح نوشت، با کوچک‌نمایی مسئله و موعظه خوانی نمی‌توانند خود را ازین پرونده دور سازند. قانون تهدید خارجی و داخلی علیه امنیت ملی افغانستان واضح است.

امرالله صالح اضافه کرده: «من به مصلحت‌های دولتی کاری ندارم چون در دولت نیستم اما هیچگاه بر خط فکری‌ام که نباید مردم را قربانی خواست‌های کوچک شخصی ساخت هیچگاه پا نخواهم گذاشت. انتخابات پایان یافته است. اینکه پس از حساب و کتاب زعامت به کی می‌رسد قاعده وقانون‌اش معلوم است. مردم را نباید به جاده بن بست و به پرتگاه کشاند تا فلانی خان‌های با نام ضمیمه قدرت شوند».

امرالله صالح معذرت خواهی کرد

امرالله صالح اخیر ادعا کرد که از گفت‌وگوهای اعضای تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله ثبوت دارد و در این گفت‌وگوها به قوم هزاره توهین شده است.

امرالله صالح یکشنبه 24 نوامبر در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «یکی از اعضای هسته بحران می‌پرسد که شاید قوم‌های هزاره در تظاهرات کمتر اشتراک کنند. سرهسته جواب می‌دهد که اشتراک کنند یا نکنند حرف جداست اما حق هزاره به اندازه بینی‌اش است. وقتی خدا بینی تقسیم می‌کرد نوبت هزاره که رسید برایش بینی کوچک داد و گفت دلت میگیری یا که بی‌بینی می‌باشی. همه می‌خندند. این است کسانی که می‌خواهند همگرایی را تمثیل نمایند».

او در ادامه نوشت: «نوت : اگر سارنوالی یا محکمه خواسته باشد این مکالمات نژاد پرستانه و تعصب‌انگیز را بخاطر پیگیری عدلی بدست آرد در اختیارشان قرار خواهیم داد. در آن تیم هرچیز است به جز از ثبات و همگرایی. با این ادبیات متعفن دعوای سیاست کردن شرم مطلق است. اشتراک کننده‌ها شامل وکلای پارلمان سنا و چند مقام دولتی بودند».

این موضوع با واکنش های تنٌد اعضای تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، نخبگان قوم هزاره و بیشتر کاربران افغان در شبکه های اجتماعی روبرو شد.

امرالله صالح، دوباره در یادداشت تازۀ نوشت: «هسته بحران در تیم ثبات و همگرایی به اطلاعات روز گفته است که آنها به ظاهر کدام نژاد یعنی قوم عزیز و شریف هزاره کدام حرف سبک نگفته وتوهین نکرده اند و حرف های‌شان تنها یک جوک و شوخی بوده که توسط امرالله صالح دستکاری و تحریف گردیده است. بسیار خوب. اگر قرار است به این ساده گی از کنار این مسله گذشت پس تمام حرف های گفته شده جوک و شوخی بوده است. پس ازین ثبات و همگرایی میتواند هر نوع جوک و شوخی که دلش خواست به مردم نثار کند و نباید جوک هایشان را جدی گرفت».

وی در ادامه نوشت: «اگر پرده برداری من ازین جوک و شوخی ثبات و همگرایی باعث جریجه دار شدن احساسات فرد و یا گروهی شده باشد از صمیم قلب معذرت میخواهم. جدا معذرت میخواهم. هدف من ایجاد اصلاح در رفتار های سیاسی و ادبیات سیاسی بود که حالا جوک پنداشته شده است. در عین حال باید گفت که تیم ثبات و همگرایی درین نوار صوتی که قسمت های دیگر آنرا نشر نکرده اند جوک های دیگر نیز گفته اند مثلا بستن جاده های شهر کابل توسط افراد مسلح غیر مسوول ، توسل به استراتیژی ارعاب و ترس و ده ها جوک دیگر. هرگاه با توهین قومی روبرو شدید لطفن آنرا جوک و شوخی بپندارید».

دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله در اعلامیه‌ای در واکنش به اظهارات امرالله صالح نوشت: «اظهارات اخیر آقای امرالله صالح معاون اول دسته‌ی دولت‌ساز،‌ به معنای واقعی کلمه شرم‌آور و تأسف‌بار است. آنچه بر زبان امرالله صالح جاری شده است، اولا نیت ناپاک رهبری آن تیم را در قبال قوم شریف هزاره روشن می‌سازد و ثانیا با هدف نفاق افگنی مطرح گردیده است».

پس از این اعلامیه امرالله صالح در فیسبوک‌اش نوشت: «قابل توجه تیم ثبات و همگرایی ! داکتر عبدالله عبدالله رییس دسته ثبات و همگرایی در اعلامیه اغوا کننده بخاطر تحریف اذهان عامه و پنهان سازی زشت‌گویی و ناسزا گویی اعضای ارشد تیم‌اش در برابر قوم شریف و عزیز هزاره بر من تاخته است. در همین حال آقای محقق به جای اینکه به پاسخ منطقی موضوع بپردازد نیز در پهلوی چند سطر دشنام سوانح خود را به من نوشته است که در گذشته چه کار ها کرده است. چنان خلص سوانح خود را نوشته که گویی کرسی‌ای خالی باشد که ایشان را در کار بگماریم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید