ادعای امرالله صالح؛ اعضای تیم ثبات و همگرایی به قوم هزاره توهین کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح رئیس سابق امنیت ملی و معاون اول تیم «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی ادعا کرد که از گفت‌وگوهای اعضای تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله ثبوت دارد و در این گفت‌وگوها به قوم هزاره توهین شده است.

امرالله صالح یکشنبه 24 نوامبر در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «یکی از اعضای هسته بحران می‌پرسد که شاید قوم‌های هزاره در تظاهرات کمتر اشتراک کنند. سرهسته جواب می‌دهد که اشتراک کنند یا نکنند حرف جداست اما حق هزاره به اندازه بینی‌اش است. وقتی خدا بینی تقسیم می‌کرد نوبت هزاره که رسید برایش بینی کوچک داد و گفت دلت میگیری یا که بی‌بینی می‌باشی. همه می‌خندند. این است کسانی که می‌خواهند همگرایی را تمثیل نمایند».

او در ادامه نوشت: «نوت : اگر سارنوالی یا محکمه خواسته باشد این مکالمات نژاد پرستانه و تعصب‌انگیز را بخاطر پیگیری عدلی بدست آرد در اختیارشان قرار خواهیم داد. در آن تیم هرچیز است به جز از ثبات و همگرایی. با این ادبیات متعفن دعوای سیاست کردن شرم مطلق است. اشتراک کننده‌ها شامل وکلای پارلمان سنا و چند مقام دولتی بودند».

او قبل از این ادعا کرده بود که تیم «ثبات و همگرایی» قصد راه‌اندازی تظاهرات در کابل دارند و در این باره ثبوت نیز دراد.

دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله در اعلامیه‌ای در واکنش به اظهارات امرالله صالح نوشت: «اظهارات اخیر آقای امرالله صالح معاون اول دسته‌ی دولت‌ساز،‌ به معنای واقعی کلمه شرم‌آور و تأسف‌بار است. آنچه بر زبان امرالله صالح جاری شده است، اولا نیت ناپاک رهبری آن تیم را در قبال قوم شریف هزاره روشن می‌سازد و ثانیا با هدف نفاق افگنی مطرح گردیده است».

در این اعلامیه آمده است: «باور ما این است که ویژگی‌های فیزیولوژیکی و اندازه‌ی صورت و بینی مشکل ساز نیست. آنچه مشکل ساز است اندازه‌ی شعور و اخلاق انسانی انسان است. استراتیژی جنگ روانی و برخورد استخباراتی با واقعیت‌های عینی و اجتماعی سازگار نیست و مردم افغانستان هوشیارتر آز آن اند که سخنان نفاق افگنانه‌ی یک تیم معلوم الحال را جدی بگیرند».

در همین حال، محمد محقق عضو تیم ثبات و همگرایی در صفحه فیسبوک‌اش نگاشته است: «بعضى از بزرگان تیم تابوت ساز (دولت ساز) چسپیده به بینى هزاره، به او آدم تازه به دوران رسیده (امرالله صالح) باید گفت شرف به بینى نیست شرف به اخلاق و انسانیت است، تو به فکر خودت باش که بعد از اینهمه خوش خدمتى به چند تایى پشه حساب هستى به گمانم “دوتایى پشه”».

پس از این اعلامیه امرالله صالح در فیسبوک‌اش نوشت: «قابل توجه تیم ثبات و همگرایی ! داکتر عبدالله عبدالله رییس دسته ثبات و همگرایی در اعلامیه اغوا کننده بخاطر تحریف اذهان عامه و پنهان سازی زشت‌گویی و ناسزا گویی اعضای ارشد تیم‌اش در برابر قوم شریف و عزیز هزاره بر من تاخته است. در همین حال آقای محقق به جای اینکه به پاسخ منطقی موضوع بپردازد نیز در پهلوی چند سطر دشنام سوانح خود را به من نوشته است که در گذشته چه کار ها کرده است. چنان خلص سوانح خود را نوشته که گویی کرسی‌ای خالی باشد که ایشان را در کار بگماریم. به هرصورت به این موضوع پسان خواهم پرداخت اما پیام مشخص به داکتر عبدالله عبدالله !
خوب می‌دانید که ثبوت از توهین نژآدی توسط یکی از اعضای ارشد تیم شما که مسئولیت سازماندهی برای تظاهرات را دارد در نزد ما وجود دارد. ثبوت شامل ساعت‌ها حرف و برنامه‌ریزی است که یک بخش کوچک آن را همین دشنام تشکیل می‌دهد. اگر ثبوت وجود نمیداشت اینقدر دست و پاچه و مضطرب نمی‌شدید. من تا همین لحظه هیچگاهی در ارتباط به شخص شما از کلمات رکیک کار نگرفته بودم. امشب پرده آشنایی را شما دریدید. دیوار احترام را شما به باروت بستید. خدا و بنده گانش شاهد اند که من مقصر این گسست نبوده و نیستم. حالا که شما بحث ثبوت‌های ما را دروغ و شرم آور خوانده اید سر از فردا دیده شود که آیا ثبوت وجود دارد یا خیر. من از تاخت بر اشخاص تا همین لحظه دوری جسته بودم. شما آغازش کردید».

او در اخیر نوشت: «در آن گروه هر چیز است به غیر از ثبات و همگرایی».

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال در سراسر این کشور برگزار شد، اما هنوز نتایج اولیه آن اعلام نشده است. جنجال‌ها و مخالفت‌ها بین دو تیم پیشتاز در انتخابات این کشور جریان دارد، اخیرا بر سر بازشماری آرا نیز این دو تیم مخالفت‌هایی داشتند. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اخیراً با وجود مخالفت‌ها، روند بازشماری و تفتش آرا را آغاز کرد و گفت که نتایج بازشماری آرا 23 ولایت به کابل رسیده است.

این کمیسیون اعلام کرد، آرای 1179 محل رای‌دهی در نتیجه بازشماری و تفتیش آرا باطل ثابت شده است، اما تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله تاکید کرد، در حال حاضر تصمیم کمیسیون قابل قبول نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید