«مذاکرات نمایندگان طالبان با امریکا در قطر به گونه غیررسمی ادامه دارد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نزدیک به گروه طالبان در کابل یکشنبه 24 نوامبر تایید کردند که مذاکرات صلح نمایندگان این گروه با امریکا در قطر به گونه غیررسمی ادامه دارد.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، این منابع گفته اند، دوطرف در بارۀ چگونگی کاهش خشونت‌ها در افغانستان و نیز آغاز مذاکرات رسمی میان امریکا و طالبان گفت‌وگو می‌کنند.

سید اکبر آغا، فرماندۀ پیشین طالبان گفته است: «این گفت‌وگوها فعلا به‌گونه پنهان ادامه دارند و من فکر می‌کنم که این گفت‌‎و‌‎گوها به نفع افغانستان هستند و معلوماتی که من دارم مثل گذشته کدام مذاکرات رسمی ادامه ندارد».

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان در این باره گفت: «این‌بار ما همسو هستیم در قسمت این‌که اهداف ما و اولویت ما برای صلح کاملأ واضیح است؛ مانند کاهش خشونت که منجر به یک آتش‌بس شود و بالاخره مذاکرات مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان آغاز شود».

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز به تازگی در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت، با گروه طالبان روی یک توافقنامه جدید کار می‌کند. ترامپ در این مصاخبه گفت: «ما اکنون با طالبان روی یک توافق جدید کار می‌کنیم. می‌بینیم که چه می‌شود. ما بار پیش نزدیک شده بودیم که به توافق برسیم».

ترامپ در حالی در مورد این توافق صحبت کرد که دو استاد «دانشگاه امریکایی افغانستان» سه‌شنبه هفته گذشته از بند طالبان آزاد شدند. این دو استاد دانشگاه «امریکایی افغانستان» در سال 2016 از کابل ربوده شدند و سه سال در بند طالبان بودند، پس از مبادله با انس حقانی و دو عضو زندانی دیگر شبکه حقانی از بند این گروه آزاد شدند.

قابل ذکر است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده بتاریخ 8 سپتامبر امسال مذاکرات صلح با نمایندگان را متوقف کرد و دلیل آن را حمله انتحاری طالبان در کابل اعلام کرد.

گروه طالبان 5 سپتامبر امسال یک موتر بمب‌گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار داد که بر اثر آن، 12 تن به شمول یک سرباز امریکایی و یک سرباز رومانیایی کشته شد، در پی آن دونالد ترامپ مذاکرات صلح با این گروه را لغو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید